Emobilita 1Divízia Manufacturing Intelligence spoločnosti Hexagon, popredný svetový výrobca a dodávateľ 3D meracích a výrobných riešení, predstavila iniciatívu 100% EV, ktorej cieľom je strategická pomoc inováciám v oblasti elektromobility. Táto iniciatíva ponúka nové inteligentné výrobné technológie pre vývojárov, konštruktérov a OEM výrobcov. Tieto technológie prepájajú skúsenosti v automobilovom vývoji, výrobe a metrológiu tak, aby cesta k elektromobilite a jej celospoločenskému prijatiu bola rýchlejšia a efektívnejšia.


Elektrifikácia dopravy je najväčším zlomom automobilového priemyslu za posledné desaťročia, ktorá určuje úplne novú etapu dopravy. S ohľadom na životné prostredie ponúka nový potenciál udržateľnosti dopravy s nízkymi emisiami. Do roku 2050 si viac ako 70 krajín z celého sveta stanovilo za cieľ uhlíkovú neutralitu, automobilový priemysel tak musí splniť legislatívne normy, náročné časové termíny a zároveň vyvíjať nové modely. Iniciatíva 100% EV prináša rýchle inovácie vedúce k novým triedam vozidiel, ktoré budú vynikať nad vozidlami so spaľovacími motormi. Vodiči sa nebudú musieť obávať o výkon automobilu, dojazd, ani o jeho náklady.
Aj napriek relatívnej celosvetovej nezrelosti trhu a globálnym lockdownom kvôli pandémii COVID-19, sa predaj elektromobilov, na rozdiel od automobilov so spaľovacími motormi, aj naďalej zvyšoval. Zvládnutie aktuálneho dopytu po elektrických automobiloch tak stavia výrobcu do ideálnej pozície na ďalšiu revolúciu v e-mobilite. Podľa predpokladov budú elektromobily do roku 2025 predstavovať tretinu automobilového trhu, do konca roka 2030 dokonca viac ako polovicu.
Vývoj elektromobilov je však na začiatku. Rýchly obrat k elektrifikácii dopravy možno riešiť len prostredníctvom smart výrobných technológií, ktoré podporujú rozvoj elektromobility od konceptu k zákazníkovi a napomáhajú tomu, aby cesta k 100% elektromobilite bola rýchlejšia a nákladovo efektívnejšia.

EV Car or Electric vehicle at charging station with the power cable supply plugged in on blurred nature with blue energy power effect. Eco-friendly sustainable energy concept.

Elektromobilita je kľúčom k budúcnosti
Technológia pre vývoj, konštrukciu a výrobu od spoločnosti Hexagon už používajú hlavní priemyselní hráči ako Volkswagen alebo Bosch a majú vplyv na viac ako 75% už dnes vyrábaných vozidiel. Od optimalizácie efektívnosti návrhu a výroby hnacieho ústrojenstva nových elektromobilov až po kontrolu kvality nových batérií zvyšujúcich dojazdnosť. Prostredníctvom iniciatívy 100% EV Hexagon sústredí svoje komplexné technológie a odborné znalosti na to, aby výrobcom pomohla integrovať tieto procesy, urýchlila globálny prechod na elektromobilitu, uľahčila výrobu elektromobilov a zároveň znížila náklady.
Riešenie 100% EV od Hexagon automobilovému priemyslu pomôžu prekonať nové výzvy spojené s elektromobilitou. Pomôžu napríklad s optimalizáciou účinnosti elektrických pohonných jednotiek od mechanickej konštrukcie po presné obrábanie, s optimalizáciou akustiky vozidla pre zabránenie hluku motora a s optimalizáciou výroby a kontroly kvality na výrobu efektívnejších batérií a elektromotorov. Riešenie 100% EV majú za cieľ spojiť vývojové procesy a skôr samostatné disciplíny, odomknúť potenciál inováciám a umožniť široké prijatie elektromobility pred zákonom stanovenými termínmi.

TEXT/FOTO Hexagon Manufacturing Intelligence