titulnyČasté poruchy vozidla sú pre každého majiteľa frustrujúce. Nečakané finančné výdavky na opravu alebo meškanie do práce z dôvodu pokazeného auta vám určite znepríjemnia život. Aké sú najspoľahlivejšie značky automobilov?


Podľa údajov internetovej databázy carVertical vám pomôžeme urobiť to správne rozhodnutie. Najprv si však stručne vysvetlíme postup.

Ako sa hodnotí spoľahlivosť automobilov?
Spoločnosť zostavila zoznam najspoľahlivejších značiek automobilov pomocou dôležitého kritéria – poruchovosti. Zistenia vychádzajú zo správ z histórie vozidiel v jej databáze.
Rebríčky ojazdených automobilov, ktoré tu nájdete, sú odvodené od percenta poruchovosti automobilov konkrétnej značky z celkového počtu analyzovaných automobilových značiek.

poruchovost

Zoznam najspoľahlivejších značiek ojazdených automobilov:

1. KIA – 23,47 %
Slogan spoločnosti Kia „Sila prekvapiť“ (Power to surprise) skutočne zodpovedá realite. Aj napriek tomu, že sa ročne vyrobí viac ako 1,4 milióna vozidiel tejto značky, je juhokórejská automobilka na prvom mieste v rebríčku najspoľahlivejších značiek ojazdených automobilov, pričom poruchovosť je iba 23,47 % všetkých analyzovaných modelov.

Najspoľahlivejšia značka automobilov však nie je bezchybná a jej vozidlá sú náchylné na:
Bežné poruchy elektrického posilňovača riadenia
Poruchy parkovacej brzdy
Možné zlyhanie DPF filtra (filter pevných častíc)

2. Hyundai – 26,36 %
Fabrika spoločnosti Hyundai v meste Ulsan v Južnej Kórei je najväčším automobilovým závodom v Ázii a rozprestiera sa na 54 miliónoch štvorcových stôp (čo je asi 5 štvorcových kilometrov). Spoločnosť Hyundai získala druhé miesto v rebríčku najspoľahlivejších značiek ojazdených automobilov, pričom poruchovosť je 26,36 % všetkých analyzovaných modelov.

Ojazdené automobily Hyundai však môžu naraziť na bežné poruchy ako:
Korózia zadnej nápravy
Problémy s parkovacou brzdou
Krehké čelné okno

3. Volkswagen – 27,27 %
Nemecký Volkswagen vyrobil ikonu 20. storočia – legendárneho chrobáka, „ľudové auto“, z ktorého sa predalo viac ako 21,5 milióna kusov. Tento výrobca automobilov je na treťom mieste medzi najspoľahlivejšími značkami automobilov a vykazuje poruchovosť 27,27 % všetkých analyzovaných modelov.

Aj keď sú automobily Volkswagen robustné, majú tendenciu čeliť poruchám ako:
Porucha dvojhmotného zotrvačníka
Zlyhanie manuálnej prevodovky
Problémy s riadiacim modulom ABS/ESP

4. Nissan – 27,79 %
Spoločnosť Nissan bola dlho najväčším výrobcom elektrických vozidiel na svete, kým ovládla svet elektromobilov Tesla. Napriek tomu, že sa v minulosti podieľal aj na výrobe vesmírnych rakiet, tento japonský výrobca automobilov má poruchovosť 27,79 % všetkých analyzovaných modelov.

I keď sú vozidlá Nissan odolné, sú citlivé na rôzne poruchy:
Zlyhanie diferenciálu
Veľmi častá korózia podvozku
Zlyhanie chladiča automatickej prevodovky

5. Mazda – 29,89 %

Na začiatku sa spoločnosť venovala obchodu s korkom. Neskôr japonská Mazda ako prvá vyvinula moderný motor s Millerovým termodynamickým cyklom pôvodne určený pre lode, elektrárne a lokomotívy, a až následne potom aj pre automobily. Poruchovosť Mazdy je 29,89 % zo všetkých analyzovaných modelov podľa internetovej databázy.

Najčastejšie sú vozidlá tejto značky náchylné na:
Poruchu turba na Skyactive D motoroch
Poruchu tesnenia vstrekovačov paliva naftových motorov
Veľmi časté zlyhanie čerpadla ABS

6. Audi – 30,08 %
Preklad priezviska zakladateľa Audi po latinsky znamená „Počúvať“. Značka Audi predstavuje luxus a výkon aj pre ojazdené autá. Audi sa kedysi spojilo s ďalšími tromi značkami, čím vytvorili Auto Union GT a následne sa firma stala súčasťou spoločnosti Volkswagen Group. Toto spojenie symbolizujú Štyri krúžky loga Audi.
Audi minulo 5. miesto veľmi tesne, keďže poruchových bolo 30,08 % všetkých analyzovaných modelov.

Vozidlá tejto automobilky vykazujú tendenciu k nasledovným poruchám:
Nadmerné opotrebenie spojky
Porucha posilňovača riadenia
Porucha manuálnej prevodovky

7. Ford – 32,18 %
Zakladateľ automobilovej spoločnosti Henry Ford navždy zmenil automobilový priemysel vynájdením revolučnej „pohyblivej montážnej linky“, ktorá skrátila čas výroby automobilu zo 700 minút na neuveriteľných 90 minút. Napriek tomu je zarážajúce, že sa známy výrobca automobilov umiestňuje na tak nízkej priečke, lebo údaje spoločnosti carVertical vykazujú poruchovosť 32,18% všetkých analyzovaných modelov Ford.

Majitelia Fordov majú zlé skúsenosti s:
Poruchou dvojhmotného zotrvačníka
Poruchou spojky čerpadla posilňovača riadenia
Poruchou automatickej prevodovky CVT

8. Mercedes-Benz – 32,36 %
Renomovaná nemecká automobilka predstavila prvý automobil s benzínovým pohonom v roku 1886. Či už je nový alebo ojazdený, automobil Mercedes-Benz vyžaruje luxus. Napriek tomu je až 32,36 % všetkých analyzovaných vozidiel Mercedes-Benz poruchových.

Napriek svojej pozoruhodnej kvalite trápia Mercedes niekoľké bežné problémy:
Do svetlometov môže vnikať vlhkosť
Porucha tesnenia vstrekovačov paliva naftových motorov
Veľmi časté zlyhanie brzdového systému Sensotronic

9. Toyota – 33,79 %
Japonská automobilka vyrába viac ako 10 miliónov vozidiel ročne. Spoločnosť tiež vyrába Toyotu Corollu, najpredávanejší automobil na svete s viac ako 40 miliónmi predaných kusov. Prekvapujúce je, že 33,79 % všetkých analyzovaných modelov Toyoty bolo poruchových.

Zdá sa, že vozidlá Toyota majú niekoľko bežných problémov:
Porucha senzoru svetlej výšky
Zlyhanie klimatizácie
Veľmi náchylné na koróziu

10. BMW – 33,87 %
Bavorská automobilka začínala ako výrobca leteckých motorov. Po skončení prvej svetovej vojny však prešla na výrobu motorových vozidiel. V súčasnosti je to popredná svetová automobilová spoločnosť zameraná na prémiové automobily. V porovnaní s Toyotou je rozdiel v poruchovosti len 0,09 %. BMW vykazovalo poruchovosť až 33,87 % všetkých analyzovaných modeloch.

Ojazdené vozidlá BMW majú nasledovné nedostatky:
Možné zlyhanie senzorov ABS
Rôzne elektronické poruchy
Problémy s geometriou kolies

Sú ojazdené vozidlá, ktoré sú spoľahlivé, aj viac predávané?

najpredavanejsie najspolahlivejsie

Evidentne najspoľahlivejšie značky nehrajú rolu pri kúpe ojazdeného automobilu. Ojazdeným autám veľa ľudí nedôveruje. Okrem Volkswagenu sa medzi najkupovanejšími značkami nenachádza žiadna z piatich najspoľahlivejších značiek automobilov.
Pýtate sa prečo? Najkupovanejšie značky patria len niektorým z najväčších a najstarších výrobcov automobilov na svete. Investovali milióny do reklamy, marketingu a do budovania lákavého imidžu svojich automobilov. Ľudia sa radi spájajú s vozidlom, ktoré vidia vo filmoch, v televízii a na internete. Často je značka tým, čo predáva – nie produkt.

Je trh s ojazdenými autami spoľahlivý?
Trh s ojazdenými automobilmi je pre potenciálneho kupujúceho rizikový najmä kvôli stáčaniu najazdených kilometrov. Niektorí predajcovia napriek tomu túto nezákonnú metódu stále používajú. Väčšinou platí, že najžiadanejšie značky, sú aj tie s najvyšším percentuálnym zastúpením vozidiel so stočenými kilometrami.
Podvod so stáčaním kilometrov umožňuje predajcovi neprávom požadovať vyššiu cenu, čo znamená, že kupujúci zaplatí viac za auto, ktoré je v nezodpovedajúcom technickom stave. Okrem toho môžu podvedení kupujúci zaplatiť tisícky eur za skryté vady.
Ak plánujete kúpu ojazdeného automobilu, poraďte sa a nechajte si vytvoriť správu o histórii vozidla skôr, ako za mizernú jazdu a auto zaplatíte tisíce.

TEXT Juraj Podhájsky (podľa carVertical)