kiaMV závode Kia Motors Slovakia bude od polovice júna prebiehať rozsiahla prestavba výrobnej linky na Motorárni 2. Modifikácia v hodnote 70 miliónov eur prinesie jedinej európskej fabrike značky Kia možnosť vyrábať druhú generáciu benzínového motora 1,6 GDi a T-GDi . Ekologická pohonná jednotka najnovšej generácie sa bude montovať nielen do modelov vyrábaných v žilinskej fabrike Kia Motors Slovakia, ale aj v závodoch v českých Nošoviciach a v Turecku.


Investícia do výroby nových motorov je dôležitá nielen pre žilinský región, ale aj pre celú slovenskú ekonomiku. Životný cyklus nového produkčného riešenia je niekoľko ďalších rokov, počas ktorých je zaručený objem výroby a zamestnanosť vo výrobnom závode.
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík je rád, že zo spoločnosti Kia Motors Slovakia prichádza opäť pozitívna správa a signál aj pre ďalšie podniky na Slovensku. „V súčasnej zložitej dobe sú investície do inovácií dôležitým pozitívnym signálom pre oživenie ekonomiky,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva, ktorý verí, že táto investícia nezostane osamotená a aj ďalšie podniky využijú reštart po kríze spôsobenej korona opatreniami na zavádzanie inovácií, modernizáciu a podporu ekologických riešení. Vláda sa snaží prichádzať s opatreniami, ktoré môžu k pomôcť oživeniu ekonomiky. „V prípade spoločnosti Kia, ktorá patrí k pilierom slovenskej ekonomiky, je ministerstvo hospodárstva pripravené podporiť investície do inteligentného priemyslu či automobilov s alternatívnymi pohonmi,“ dodal Richard Sulík.
Náročná modifikácia motorárne bola dlhodobo plánovaná pričom súčasná koronakríza jej realizáciu viackrát odložila. Na realizáciu sú potrební viacerí zahraniční špecialisti. Vo štvrtok 11. júna priletelo do Bratislavy špeciálnym charterovým letom priamo z kórejského Soulu 184 špecialistov, ku ktorým sa pripoja ešte odborníci z Nemecka, Veľkej Británie a Českej Republiky. Po konzultáciách s Ministerstvom hospodárstva SR a Úradom verejného zdravotníctva je Kia Motors Slovakia schopná zabezpečiť bezpečné pracovné prostredie vo svojich výrobných priestoroch.

TEXT/FOTO KMS