vasVolkswagen Slovensko predlžuje prerušenie výroby vo všetkých troch tuzemských závodoch aj v 16. kalendárnom týždni až do 19. apríla. Minimálne do veľkonočných sviatkov bude zatvorený aj výrobný závod Jaguar Land Rover v Nitre. V Trnave ešte o ďalšom postupe nerozhodli.


Dôvodom predĺženia prerušenia výroby vo Volkswagen Slovakia je predovšetkým pretrvávajúci klesajúci dopyt po vozidlách a obmedzenia v dodávateľskom reťazci. Súčasne sa podnik intenzívne pripravuje na čo možno najrýchlejší opätovný nábeh výroby, pri ktorom má byť znova výrazne posilnená ochrana zdravia zamestnancov.
Kedy najväčší výrobca automobilov na Slovensku výrobu spustí, zatiaľ nie je jasné. "Presný termín opätovného nábehu výroby bude včas oznámený," uviedla hovorkyňa Lucia Kovarovič Makayová. V utorok (31. 3.) spoločnosť Volkswagen oznámila predĺženie odstávky výroby do 19. apríla vo svojich nemeckých závodoch.

Jaguar Land Rover neobnoví výrobu v Nitre pred veľkonočnými sviatkami
Spoločnosť Jaguar Land Rover neobnoví výrobu vo svojom závode v Nitre skôr ako v období po veľkonočných sviatkoch. Potvrdila to manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová. Automobilka prerušila svoju výrobu od 20. marca. „V závode pracujú len vybrané tímy zabezpečujúce výrobu vozidla Land Rover Defender a tie, ktoré sú určené na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností,“ skonštatovala.
Vedenie spoločnosti podľa slov Remenárovej sleduje aktuálne návrhy opatrení vlády a je pripravené byť aktívnym partnerom pri dialógu a spolupráci so štátnymi orgánmi a predstaviteľmi vlády. „Naďalej sa plne sústreďujeme na dosiahnutie cieľov v rámci dlhodobej stratégie, z globálneho hľadiska sa však súčasná situácia nevyhnutne nejakým spôsobom dotkne našich zamýšľaných plánov a ovplyvní aj objem predaja a výnosy spoločnosti,“ povedala Remenárová.

Groupe PSA Slovakia zatiaľ váha
Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia, ktorá bola zastavená 19. marca, s určitosťou neobnoví výrobu do 5. apríla vrátane. Túto informáciu potvrdil riaditeľ vonkajších vzťahov Peter Švec.
Spoločnosť zastavila výrobu z troch dôvodov. "Bola to ochrana zamestnancov pred novým koronavírusom, komplikácie s dodávkami dielov a pokles dopytu o priepastných viac ako 90 % spôsobených opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19," uviedol Švec.
Aj v čase zastavenej výroby spoločnosť prijala ďalšie opatrenia pre zvýšenie štandardu zdravotnej bezpečnosti zamestnancov. "Opatrenia sme prijali často nad rámec požiadaviek ústredného krízového štábu. Technicky sme pripravení spustiť výrobu prakticky kedykoľvek. Závisí to od rozhodnutia skupiny," doplnil riaditeľ.
Ako ďalej doplnil, v tejto chvíli je isté, že podnik výrobu neobnoví do 5. apríla vrátane. "V tomto čase neistoty je priskoro hovoriť o dátume opätovného štartu výroby. Ako bolo vyššie uvedené, sme pripravení obnoviť výrobu tak rýchlo, ako bude potrebné, aplikujúc všetky zdravotné opatrenia v areáli automobilky," doplnil Švec.

Jediným výrobným závodom, ktorý potvrdil opätovné spustenie výroby, nateraz zostáva Kia Motors Slovakia. O ukončení prerušenia výroby sme informovali včera v samostatnom článku.

TEXT Michal Múdrý