Robot CR 35iB s demo bunkou 3D Vision SensorRoboty podporujú množstvo priemyselných odvetví a aplikácií – od automobilového priemyslu cez potraviny až po remeselnú výrobu. Spoločnosť FANUC na veľtrhu Automatica 2023 v Mníchove, hala B6, stánok 231, predstaví rôzne inovatívne riešenia, technické míľniky a praktické aplikácie. Popredný svetový výrobca robotov sa zameria na vysoko automatizované odvetvia a nové skupiny zákazníkov. Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov chce spoločnosť okrem iného zvládať jednoduchým a intuitívnym programovacím riešením.

Začiatočníci, ale aj skúsení programátori môžu teraz využívať výhody všetkých modelov robotov FANUC, a to buď pomocou tradičného iPendantu, alebo prostredníctvom tabletu. „Dávame operátorom možnosť pohybovať sa intuitívne v prostredí robota bez toho, aby sme programátorom nastavovali limity,“ hovorí Ralf Völlinger, generálny riaditeľ divízie robotiky spoločnosti FANUC Europe.
Flexibilita je stredobodom záujmu aj v oblasti kolaboratívnej robotiky. Na veľtrhu Automatica sa predstavíme ďalšie funkcie a novinky v oblasti priemyselnej automatizácie, napríklad kolaboratívne roboty, ktoré umožnia väčšiu nosnosť: CRX-25iA zvládne odteraz 30 kg namiesto 25 kg a CR-35iB zvládne 50 kg namiesto 35 kg bez akýchkoľvek obmedzení držania zápästia.
Nový model M-710iD môže byť nastavený na vykonávanie logistickej aplikácie, čo je len jedna z mnohých možností tohto všestranného robota. Nástupca modelu M-710iC ponúka vyššie užitočné zaťaženie a rýchlosť, ako aj väčší moment zápästia a možnosti zotrvačnosti. Okrem toho zakrivené rameno podporuje jeho použitie v aplikáciách s užším priestorom, ako je odstraňovanie dielcov z nádoby.
Ďalšou dôležitou novinkou na veľtrhu bude voliteľné iPC (priemyselné PC), ktoré ponúka vysoký výpočtový výkon na spracovanie dátovo náročných operácií v rýchlych cykloch. Je určené pre aplikačný softvér AI spoločnosti FANUC – ako je vyberanie do koša, automatické generovanie cesty a ďalšie.

Umelá inteligencia v akcii
Systémoví integrátori a partneri v stánku FANUC predstavia inovatívne aplikácie mimo tradičného priemyselného sektora. Napríklad robotický systém „Bakisto“ vyvinutý s výrobcom pecí WIESHEU a maloobchodným špecialistom Wanzl upečie návštevníkom čerstvé croissanty. Systém zabezpečuje presnejší výpočet požadovaného pečiva a množstva na základe získaných údajov, čím pomáha odbremeniť zamestnancov supermarketov a diskontov.
Vo veľkých práčovniach sa už používa „Velum“, systém vyvinutý v spolupráci so startupom Sewts. Velum, vybavený robotmi FANUC, 3D kamerou a inteligentným softvérom, analyzuje pohyby deformovateľných materiálov a efektívne vkladá textílie do skladacích strojov.
FANUC vidí partnerstvo so startupmi ako príležitosť preskúmať nové trhy a nápady. Stánok spoločnosti na veľtrhu Automatica s rozlohou 675 m² bude zameraný na nové témy podporované osvedčenými odbornými vedomosťami a technickou hĺbkou. K dispozícii bude aj samostatná časť pre záujemcov o kariérne príležitosti v spoločnosti FANUC.

FANUC vyrába mobilné zariadenia
Roboty na mobilných platformách predstavujú jednoduchý spôsob ako zvýšiť flexibilitu výroby. FANUC vyvinul mobilnú manipulačnú jednotku, ktorá sa kombinuje s kolaboratívnym robotom CRX a rieši úlohy vychystávania do koša pomocou kamerového systému FANUC iRVision.
Robot z nehrdzavejúcej ocele DR-3iB/6 STAINLESS delta je menej mobilný, ale vhodný na nebalené potraviny. V kombinácii s robotom SR-12iA SCARA obslúži akúkoľvek linku na balenie potravín.
V oblasti aplikácií na manipuláciu s batériami bude FANUC demonštrovať svoje schopnosti demo bunkou s robotom M-1000iA na pohyblivej osi od spoločnosti Güdel. Robot, ktorý dokáže presunúť 1 000 kg má obzvlášť veľký rozsah pohybu.
Rôznorodé riešenia zvárania budú ďalším lákadlom pre návštevníkov výstavy.

O spoločnosti FANUC
FANUC Corporation je jedným z celosvetových lídrov v oblasti automatizácie výroby pre CNC riadiace systémy, roboty a výrobné stroje (ROBODRILL, ROBOCUT a ROBOSHOT). Od roku 1956 je FANUC priekopníkom vo vývoji numericky riadených strojov v automatizačnom priemysle s viac ako 260 pobočkami FANUC po celom svete.

TEXT/FOTO Fanuc