obr3Prvýkrát v tomto roku sa budú všetci renomovaní výrobcovia robotov prezentovať s ich inováciami na jednej ploche – na veľtrhu AUTOMATICA v Mníchove od 21. júna do 24. Preč sú dni, kedy bol pokrok definovaný zlepšeniami v detailoch. Tentoraz zlepšenia signalizujú novú éru automatizácie s novými prístupmi, ktoré zodpovedajú požiadavkám na spoluprácu človek-robot a očakávaniam Priemyslu 4.0.
Segment robotizácie je na vzostupe na celom svete. Svetová asociácia výrobcov robotov IFR ohlásila za rok 2015 nárast celosvetového predaja v oblasti priemyselných robotov o osem percent, čím bol dosiahnutý nový rekord. Počet priemyselných robotov predaných po celom svete v minulom roku po prvý krát presiahol 240 000 kusov.
„Celosvetové predaje priemyselných robotov v roku 2015 potvrdili, že sme vo veľmi vzrušujúcom období pre priemyselnú robotiku," uviedol Per Vegard Nerseth, generálny riaditeľ ABB Robotics. „Od začiatku roka 2016 sú naše tradičné požiadavky v odbore doplnené o obrovský dopyt po riešeniach v Internete vecí (IoT), ako aj v oblasti služieb. Domnievam sa, že tento vývoj bude mať za následok nový rekordný rok,“ doplnil P. V. Nerseth.

Strojárstvo/Strojírenství na veľtrhu AUTOMATICA Mníchov
Reportáž priamo z Mníchova, predstavujúcu aktuálne novinky v oblasti automatizácie a robotizácie, vám prinesieme v pripravovanom letnom vydaní časopisu Strojárstvo/Strojírenství.

TEXT Michal Múdrý FOTO Messe Munchen