robot1

V posledných rokoch došlo k prudkému nárastu používania servisných robotov, pretože ponúkajú vyššiu produktivitu a pohodlie v profesionálnom aj súkromnom prostredí. Celý trh je rozdelený do dvoch hlavných segmentov. Komerčné roboty sa používajú na vykonávanie úloh v obchodnom prostredí, napríklad lekárske roboty a automatizované riadené vozidlá používané v skladoch.

Medzi robotov na osobnú službu patria roboty na uľahčenie výkonu, ktoré vykonávajú úlohy ako čistenie a vysávanie, a roboty na zábavu, ako sú hračky a fotografické drony.
V roku 2018 celý trh vygeneroval objem predaja 13,7 miliárd dolárov, odhalil prieskum Statista. Toto číslo v nasledujúcich dvoch rokoch vzrástlo o takmer 70% a v roku 2020 dosiahlo 23,1 miliárd dolárov. Očakáva sa, že rastúci dopyt po servisných robotoch bude pokračovať aj tento rok, pričom hodnota predaja sa medziročne zvýši o ďalších 17% na 27 miliárd dolárov. Predpokladá sa, že do konca roku 2022 tento údaj vyskočí o ďalšie 3 miliardy dolárov.
Štatistiky ukazujú, že trh so servisnou robotikou vedie Amerika, s odhadovanou hodnotou predaja 10,8 miliárd dolárov v roku 2021, čo je nárast zo 7,4 miliárd dolárov pred pandémiou. Predpokladá sa, že tento údaj v roku 2022 vyskočí na viac ako 12 miliárd dolárov.
Očakáva sa, že ázijsko-tichomorský región ako druhý najväčší región dosiahne v roku 2021 objem predaja takmer 7,4 miliárd dolárov, čo je o 20% viac ako rok. Európsky trh nasleduje s hodnotou 7,3 miliárd dolárov.

Lekárske roboty generujú jednu tretinu celkovej hodnoty predaja

robot2Štatistiky ukazujú, že väčšina servisných robotov sa používa v lekárskom priemysle a očakáva sa, že tento rok vygenerujú takmer 9 miliárd dolárov alebo 33% z celkovej hodnoty predaja. V nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa tento údaj má vyšplhať na 10 miliárd dolárov. Na trhu s týmito robotmi sa podieľajú technické inovácie a demografický vývoj.

Robotické technológie môžu byť presnejšie a flexibilnejšie ako ľudskí chirurgovia, vďaka čomu je chirurgická asistencia obľúbenou voľbou. Pretože sú imunní voči infekčným chorobám, boli počas pandémie COVID-19 implementované aj lekárske roboty. Tiež sa často používajú v diagnostickej, rehabilitačnej a ošetrovateľskej starostlivosti.

Štatistiky ukazujú, že Amerika dominuje na trhu lekárskych robotov. Očakáva sa však, že v dôsledku starnutia populácie bude ázijsko-pacifický región v budúcnosti svedkom najvýraznejšieho rastu.

Pohodlné roboty pre domáce úlohy sa umiestnili ako druhý najväčší segment s predajnou hodnotou 6,7 miliárd dolárov v roku 2021. Toto číslo má v budúcom roku dosiahnuť takmer 7,5 miliárd dolárov. Títo roboti si čoraz viac nachádzajú cestu do domácností na celom svete. Vďaka rôznym schopnostiam môžu uľahčiť každodenný život. Štatistiky ukazujú, že ázijsko-pacifický región je popredným trhom s pohodlnými robotmi. Najväčší producent, iRobot, má však ústredie v Spojených štátoch.

Ako najrýchlejšie rastúci segment na trhu robotických komerčných služieb sa predpokladá, že logistika tento rok dosiahne objem predaja viac ako 3,9 miliardy dolárov, čo je nárast z 3,1 miliardy dolárov v roku 2020. Nárast eCommerce podporovaný pandémiou naďalej zvyšuje dopyt po logistických robotoch, pretože pomáhajú automatizovať a optimalizovať operácie, ktoré umožňujú vyššiu presnosť, nižšie náklady a rýchlejšie dodacie lehoty.

Podľa predpovedí bude v ázijsko-pacifickom regióne najväčší nárast objemu predaja. Očakáva sa však, že Európa si udrží pozíciu regiónu s najväčším predajom robotov logistických služieb.

Štatistiky ukazujú, že celé odvetvie logistických robotov bude pokračovať v raste a do roku 2022
dosiahne tržby 4,5 miliardy dolárov. TEXT Adam Grunwerg/-jm-