Snimka obrazovky 2019 09 26 o 13.12.20 e1569496432995 800x450Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) v pondelok v Bratislave slávnostne otvorila podujatie s názvom Týždeň zelených budov na Slovensku. Hlavným mottom tohtoročnej kampane je: „Spoločným úsilím za ekologické, zdravé a klimaticky odolné prostredie pre všetkých“.


Úvod týždňa už tradične patrí Slávnostnému otvoreniu Týždňa zelených budov. Slávnostne ho otvorili výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) Hana Ovesná a predseda predstavenstva Pavol Kukura za účasti členských organizácií SKGBC, obchodných komôr a záujmových organizácií, ktorým záleží na udržateľnosti v stavebnom sektore. 


„Čo sú to zelené budovy? Také, ktoré myslia na ľudí,“ otvorila tému zelených budov Hana Ovesná. V budovách podľa nej trávime až 90 percent svojho času. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Ako uviedla, zelené budovy sú ohľaduplné k ľuďom, ktorí v nich bývajú a pracujú. Zdravý vzduch bez škodlivých látok, správne osvetlenie, tepelný komfort, dostatok priestoru, toto všetko vedia poskytnúť. „Ľudia, ktorí pracujú v takýchto budovách sú produktívnejší a majú aj nižšiu chorobnosť,“ uviedla pani Ovesná. Pavol Kukura z SKGBC apeloval, že hoci sa o téme zelených budov a ich užitočnosti hovorí už dlhšie, na Slovensku máme len jeden certifikovaný rezidenčný objekt, a to Zelené Átrium v Trnave a jednu v procese certifikácie Green Bay Trenčín. „Je to priepastný rozdiel v porovnaní s administratívnymi a priemyselnými budovami,“ uviedol predseda predstavenstva.


Ďalším bodom programu bolo slávnostné odovzdanie cien pre stredné školy, ktoré sa zapojili do projektu Green Day. Klimatizáciu od spoločnosti Climaport získala Škola pre mimoriadne nadané deti a ymnázium v Bratislave. 10 senzorov na meranie kvality ovzdušia vo vnútornom prostredí, ktoré venovala firma HB Reavis, vyhralo Gymnázium Ladislava Sáru z Bratislavy. Tretiu cenu, zájazd do Energolandu, ktorú venovali Slovenské elektrárne, získala Cirkevná stredná odborná škola elektrotechnická P.G. Frassatiho, taktiež z Bratislavy..

BusinessBreakfast m
Ako povedal development manažér Filip Gulan zo spoločnosti Corwin: „Zelená budova je taká, ktorá je navrhnutá, postavená, prevádzkovaná a využívaná udržateľným spôsobom“. Podľa neho, vyššie nároky na architektonické ako aj technologické prevedenie spravidla znamenajú vyššie náklady, no v dlhodobom horizonte sa stanú zdrojom šetrenia nákladov. „To sa potom premietne do vyššieho komfortu a tiež aj do hodnoty nehnuteľnosti,“ dodal Gulan. Architekt Pokorný zo spoločnosti Pokorny architekti s.r.o podotkol: „V stavebníctve sa v súčasnosti používajú tri základné konštrukčné materiály, a to betón, oceľ a drevo. Z hľadiska udržateľnosti a obnoviteľnosti zdrojov je práve drevo tým materiálom, ktorý môže zachrániť túto planétu.“ 

Urbanista Adrián Gubčo nás prinútil zamyslieť sa, ako klimatická zmena mení architektúru a urbanizmus miest. Otvoril tému takzvaných brownfields, pozemkov, ktoré sú nedostatočne využívané, zanedbané a často kontaminované a o možnosti ich transformácie. 

Tento rok sa podujatia zúčastnilo viac ako 630 stredoškolákov. Podujatie podporil aj generálny riaditeľ a spoluzakladateľ potravín Yeme Peter Varmuža.  Dodal, že spoločnosť nepoužíva ropné plasty, ale kompostovateľné bioobaly.

IMG 7098 600x300

Súčasťou programu bolo predstavenie vzdelávacieho projektu a súťaže pre stredoškolákov „Ambasádori udržateľnosti“. Projekt má za sebou úspešný pilotný rok (šk. rok 2019/2020) a zapojilo sa doň viac ako 220 žiakov z bratislavských stredných škôl. Počas prednášok žiakom predstavili rôzne formy a spôsoby, ktoré sa využívajú pri výstavbe a rekonštrukcii budov, bytov a priestorov tak, aby boli v súlade so zdravým bývaním a životným prostredím. 

„V školskom roku 2019/2020 plánujeme tento projekt rozšíriť aj do regiónov. Plánujeme osloviť cca 900 študentov stredných škôl nielen v Bratislave, ale aj v Nitre a v Košiciach. V Nitre prevzal záštitu nad projektom pán primátor Marek Hattas,“ uzavrela Hana Ovesná.
Počas festivalu Green Day sa študenti zoznámia so základnými princípmi elektromobility. Názorná ukážka a fungovanie elektromobilu Hyundai KONA im pomôže lepšie pochopiť teóriu o e-mobilite, elektronabíjačkách a veciach s tým súvisiacich, ktorú im prednesie pán Rastislav Žembery zo ZSE Drive.

 

Zdroj: Kharisma

Foto: SKGBC, Euractiv, Kharisma