titProblémom kovových obalov je ich nedostatočný zber a separácia. Na Slovensku sú vybudované dosta­točné kapacity na recykláciu ko­vových obalov, stále však nie je vyrieše­ný dostatočne efektívny systém na ich zber a separáciu.

 

Sú obce, ktoré vôbec nezbiera­jú kovové obaly, napriek tomu, že zákon im to jednoznačne ukladá. Pritom, po skon­čení krízy, sa už ceny kovových obalov sta­li dostatočne atraktívne. Problémom však ostáva nedostatok finančných zdrojov na za­vedenie separovaného zberu kovových oba­lov v niektorých obciach. Informoval o tom predseda Správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček.

Kovové obaly na báze železa a hliníka majú veľmi dobré úžitkové vlastnosti vhodné pre obalový materiál. Železo sa uplatňuje ako obalový materiál najmä v podobe oceľového plechu rôznych hrúbok a povrchového spra­covania, napríklad na konzervy, sudy, bub­ny, kanistre, plechovky, škatule, zátky, uzáve­ry, veká, cyklopásky, atď. Hliník je efektívnym, spoľahlivým a vizuálne atraktívnym materiálom na konzervy, tuby, dózy, sudy, škatu­le, veká, fólie a podobne.

Pri zohľadnení finančných možností spra­covania kovových odpadov sa už predpo­kladá len podpora recyklátorov odpadov v technológiách, ktoré budú spĺňať po­žiadavky BAT technológie (Best Available Technique – najlepšia dostupná technika, spĺňajúca prísne kritériá legislatívy Európskej únie). „Fond bude aktualizovať a na základe dostupných informácií sumarizovať potenciál výskytu kovových obalov na sloven­skom trhu a prehodnocovať potrebné kapa­city zberu i spracovateľské kapacity na obaly zo železa, ocele, hliníka a jeho zliatin, vzhľa­dom na objem a štruktúru kovových oba­lov v jednotlivých regiónoch“, povedal Juraj Dlhopolček.

 

obrOleje sú príliš cennou surovinou na spaľovanie

Súčasná úroveň zberu a zhodnocovania od­padových olejov je porovnateľná s úrovňou vo vyspelých krajinách EÚ. Údaje o množ­stvách oddelene vyzbieraného a na zhod­notenie odovzdaného odpadového oleja sú dôkazom, že systém nakladania s odpadový­mi olejmi sa vyvíja správnym smerom.

Objem zberu odpadových olejov stúpol zo 4 660 ton v roku 2004 na 12 985 ton v roku 2010 a ich zhodnotenie vzrástlo za toto obdo­bie zo 4 457 ton na 17 856 ton. Podnikateľský subjekt môže v súčasnosti získať príspevok do výšky maximálne 30 percent z celkových investičných nákladov, v prípade obcí je to až 95 percent. Uprednostňuje sa materiálo­vé zhodnocovanie pred energetickým. Tento prístup podporuje procesy znižujúce množ­stvo odpadových olejov a zabezpečujúce ich oddelený zber, čo zlepšuje ich zhodnocova­nie.

V najbližších rokoch sa nepredpokladá pod­pora výstavby ďalších kapacít na materiálové zhodnocovanie odpadových olejov, vzhľa­dom na ich dostatočnosť aj na vývoj finanč­ných zdrojov sektora. Pozornosť sa bude sú­streďovať na podporu technických zmien existujúcich kapacít tak, aby vyhovovali pod­mienkam systému BAT. Zámerom je dobu­dovať technológie na materiálové zhodno­covanie odpadových olejov s kapacitou 30 – 35 tisíc ton ročne do roku 2013.

,,Naším strategickým zámerom pre nasle­dujúce roky je prehodnotiť pôvodne sta­novený cieľ dosiahnuť 80-percentný podiel materiálového a 20-percentný podiel ener­getického zhodnotenia odpadových olejov v SR. Nemáme v úmysle podporovať ener­getické zhodnocovanie odpadových olejov. Chceme znížiť zaťaženie životného prostre­dia prostredníctvom podpory zariadení na úpravu odpadových olejov umiestňova­ných priamo v mieste vzniku odpadových olejov“, doplnil riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška.

 

TEXT/FOTO: Štefan Kuča