mnt23. 1. 2012

Talianska vláda v piatok (20.1.) večer narýchlo schválila nové, tzv. krízové opatrenia, aby zvýšila konkurenciu v celej škále odvetví. Ich cieľom je naštartovať rast ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest, predovšetkým pre mladých ľudí, ktorí majú po skončení štúdia problémy zamestnať sa.

 

Vládny plán s názvom Rast Talianska je druhým ozdravným balíkom úradníckej vlády premiéra Maria Montiho, ktorá sa snaží zabrániť rozšíreniu dlhovej krízy na Apeninský polostrov. Koncom decembra vláda schválila úsporný plán za 30 miliárd eur, ale parlament o ňom ešte nehlasoval.

Nový balík opatrení umožní okrem iného vydať ďalšie licencie pre taxikárov, dovolí farmaceutom ponúknuť zľavy na niektoré lieky a prevádzkovateľom čerpacích staníc, aby si slobodne vybrali dodávateľa palív.

Monti, bývalý eurokomisár, sa domnieva, že odstránenie niektorých privilégií a zvýšenie konkurencie je najlepší spôsob ako naštartovať slabý rast hospodárstva, ktorý sa už celú dekádu pohybuje blízko nuly, teda nedosahuje ani 1 %. A expanzia ekonomiky pomôže krajine stlačiť nebezpečne vysoký štátny dlh, ktorý sa vyšplhal na 1,9 bilióna eur alebo 120 % hrubého domáceho produktu.

Tento týždeň by mal kabinet rokovať o zjednodušení byrokracie, ktorá je často označovaná za brzdu investícií.


Zdroj: TASR