Chicago 8. októbra (TASR) - Dva pády lietadiel 737 Max a následné uzemnenie strojov tohto modelového radu majú naďalej výrazný negatívny vplyv na obchody Boeingu.

V prvých 9 mesiacoch tohto roka Boeing dodal svojim zákazníkom o 47 % menej lietadiel ako v rovnakom období vlani, ako ukázala v utorok zverejnená správa amerického koncernu. Boeing tak naďalej výrazne zaostáva za svojím európskym konkurentom Airbus.

Malou nádejou v súčasnej situácii je, že Boeing v septembri zaznamenal prvú objednávku na lietadlo radu 737 Max od uzemnenia týchto strojov. Nebolo zverejnené, aký firemný zákazník si jedno lietadlo 737 Max objednal.

Boeing počas prvých troch kvartálov 2019 dodal svojim zákazníkom 302 lietadiel. Na porovnanie, Airbus dodal 571 lietadiel. V samotnom septembri americký koncern dodal 26 lietadiel oproti 87 v rovnakom mesiaci vlani. Airbus minulý mesiac dodal 71 lietadiel.

Čisté objednávky Boeingu vrátane zrušených objednávok boli v prvých 9 mesiacoch negatívne (-84). Jednou z príčin bol aj bankrot indickej spoločnosti Jet Airways, čo spôsobilo, že Boeing stratil objednávky na 210 strojov. Airbus počas prvých troch kvartálov získal čisté objednávky na 127 lietadiel.