Dubaj 22. septembra (TASR) - Spojené arabské emiráty (SAE) očakávajú v tomto roku hospodársky rast o 2,4 % najmä zásluhou priaznivej situácie v ropnom sektore. Ohlásila to v nedeľu tamojšia centrálna banka. Podľa predbežných vládnych údajov ekonomika v roku 2018 vzrástla o 1,7 %.

Prognóza centrálnej banky je opatrnejšia než predpoveď Medzinárodného menového fondu, ktorý zásluhou štátnych výdavkov a viacerých vonkajších faktorov predpovedá na tento rok rast o 2,8 %.

Banka očakáva, že ropný sektor v roku 2019 stúpne o 5 % v porovnaní s vlaňajšou úrovňou 2,8 %. Neropné sektory by mali stúpnuť o 1,4 %, čiže mierne rýchlejšie než vlani. Správa ďalej uvádza, že ekonomika v druhom kvartáli medziročne vzrástla o 2,2 %, reálny hrubý domáci produkt v neropných sektoroch stúpol o 1,5 %.

"Vyhliadky rastu sa zlepšili vďaka očakávanému zvyšovaniu štátnych a súkromných výdavkov, vyšším investíciám v rámci očakávanej výstavy Expo 2020 a pretrvávajúcemu zotaveniu regionálnej ekonomiky vo svetle zmierňovania menovej politiky v USA," cituje zo správy agentúra Reuters.

Celkové vládne výdavky v SAE sa v prvom kvartáli zvýšili na 119 miliárd AED (29,413 miliardy eur). Ropný sektor by mal taktiež rásť aj napriek súčasnému znižovaniu ťažby v rámci dohody Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Podľa banky SAE ťažia z investícií spoločnosti Abu Dhabi National Oil do tovarov a služieb s pridanou hodnotou v objeme viac než 400 miliárd AED za päť rokov.

Zamestnanosť v súkromnom sektore v druhom kvartáli medziročne stúpla o 1 %, v prvom kvartáli išlo o vzostup o 0,1 %.

(1 EUR = 4,0459 AED)