Bratislava 21. septembra (TASR) - Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v 21. kole projektu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie (OZE) Zelená domácnostiam II vydala 434 poukážok na inštaláciu slnečných kolektorov. Poukážky získali všetci žiadatelia. Informoval o tom Stanislav Jurikovič, vedúci oddelenia komunikácie SIEA.

Posledné tohtoročné kolo určené pre slnečné kolektory bolo podľa neho uzatvorené 17. septembra 2019 po takmer dvoch hodinách od otvorenia, keď záujem o podporu prekročil vyčlenenú čiastku 700.000 eur. Podobne ako v kolách určených pre kotly na biomasu a fotovoltické panely získali poukážky všetci záujemcovia, ktorí vyplnili žiadosť.

Zdôraznil, že na inštaláciu zariadení majú domácnosti tri mesiace. Žiadosť o preplatenie poukážok vydaných v tomto kole je nutné podať do 17. decembra 2019.

"Momentálne evidujeme 2255 platných poukážok na slnečné kolektory v celkovej hodnote viac ako 3,6 milióna eur. Z uvedeného množstva je viac ako 1400 inštalácií dokončených. Preplatené už boli poukážky na inštaláciu slnečných kolektorov za 1,6 milióna eur," uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Jurikovič doplnil, že aktuálne je pre všetky štyri druhy zariadení vydaných viac ako 6100 platných poukážok v hodnote 11,8 milióna eur. Do konca roka 2019 plánuje SIEA vyhlásiť ešte 3 kolá v celkovej hodnote 1,7 milióna eur.

Dodal, že národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov (MW).