New York 16. septembra (TASR) - Cena ropnej zmesi Brent by sa mohla vyšplhať až nad 75 USD (67,59 eura) za barel (1 barel = 159 litrov), ak bude výpadok ťažby v Saudskej Arábii po víkendovom útoku dronov na jej ropné zariadenia trvať dlhšie ako šesť týždňov. Uviedla to americká banka Goldman Sachs, ktorá zároveň upozornila, že odhad dôsledkov je v tejto chvíli neistý.

Prerušenie ťažby v takejto dĺžke povedie nielen k zvýšeniu cien Brentu, ale aj k uvoľneniu strategických ropných rezerv, ktoré sú „dosť veľké na to, aby vyrovnali aj niekoľkomesačný výpadok v ťažbe a medzitým udržali ceny ropy na určitých úrovniach," vyhlásila v nedeľu (15. 9.) banka z Wall Street.

Ceny ropy v pondelok prudko vzrástli zhruba o 10 %, pričom v prípade Brentu ide o najväčší denný percentuálny nárast od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Dodávky ropy zo Saudskej Arábie po útoku dronov v sobotu (14. 9.) na trhy klesli o viac ako 5 %.

Podľa analytikov banky scenáre vývoja budú závisieť od dĺžky trvania výpadku. Odhadujú, že veľmi krátky alebo asi týždenný výpadok ťažby by mohol zvýšiť ceny o 3 až 5 USD za barel. Prerušenie ťažby v trvaní dvoch až šiestich týždňov by viedlo k nárastu cien o 5 až 14 USD za barel.

V extrémnom prípade čistý výpadok 4 milióny barelov denne v období dlhšom ako tri mesiace by pravdepodobne vytlačil ceny ropy nad 75 USD/barel. To by mohlo viesť k zvýšeniu ťažby z nekonečných zdrojov ako sú bridlice a väčšia ponuka by zase ovplyvnila dopyt.

Medzitým britská banka Barclays uviedla, že útoky pravdepodobne nepovedú k dramatickému zníženiu exportu ropy zo Saudskej Arábie, pretože má v skladoch značné množstvo ropy aj ropných produktov.

(1 EUR = 1,1096 USD)