New York 15. septembra (TASR) - Ceny ropy v závere tohto pracovného týždňa klesli a pokles zaznamenali aj za celý týždeň, keď obavy zo zhoršenia ďalšieho vývoja svetovej ekonomiky mali na trhy väčší vplyv, než náznaky pokroku v obchodnom spore medzi USA a Čínou. Sobotňajšie (14. 9.) útoky jemenských povstalcov na saudské ropné zariadenia, ktoré zredukovali produkciu ropy v krajine zhruba o polovicu, sa na vývoji cien odrazia až v nasledujúcom týždni.

V závere tohto týždňa sa čiastočne zlepšili vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom, ktoré sa pripravujú na nové kolo rozhovorov o riešení obchodných sporov. Americký prezident Donald Trump oznámil, že aj v súvislosti s čínskymi oslavami 70. výročia vzniku Čínskej ľudovej republiky (1. 10.) odloží zavedenie zvýšených dovozných ciel o dva týždne a Čína neskôr oznámila, že niektoré agroprodukty z USA oslobodí od dodatočného cla. Ide najmä o bravčové mäso a sóju.

Ceny ropy však zostali pod tlakom, keďže na trhy stále pôsobia zhoršujúce sa prognózy v súvislosti s vývojom svetovej ekonomiky. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri dosiahla na záver piatkového obchodovania (13. 9.) 60,22 USD (54,27 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 16 centov. Za celý týždeň klesla o 2,1 %, čo znamená prvý pokles za päť týždňov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom dosiahla v piatok 54,85 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou tak klesla o 24 centov. Podobne ako cena Brentu aj cena WTI za celý týždeň klesla, pričom pokles predstavoval 3 %. V jej prípade to znamená prvý pokles za posledné tri týždne.

(1 EUR = 1,1096 USD)