Bratislava 13. septembra (TASR) - Infláciu v auguste 2019 opäť podporili regulované ceny (tentoraz autobusy), ale aj ceny potravín a leteniek. Uviedol to v komentári k augustovým spotrebiteľským cenám Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

"Augustové spomalenie medziročnej inflácie je výsledkom bázického efektu (ceny telefónnych služieb) a klesajúcich cien pohonných látok. Naopak, ďalej sa zrýchľoval rast cien potravín, ku ktorým sa pridali aj vyššie ceny dopravných služieb (letenky aj autobusy)," spresnil. Podobne ako v júli, aj v auguste podľa neho infláciu výraznejšie podporili regulované ceny.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v auguste podľa Koršňáka v priemere vzrástli o 0,1 %, dynamika ich medziročného rastu sa opäť zrýchlila z 4,7 % na 5,2 %. Nárast cien mäsa, rýb, cukru a cukroviniek, či nealkoholických nápojov v auguste už tradične vymazával sezónny pokles cien ovocia a zeleniny. August však potvrdil to, čo už naznačil i predchádzajúci mesiac - sezónne zlacnenie cien ovocia a zeleniny bolo tento rok miernejšie ako zvyčajne.

"Inflácia by sa v nasledujúcich mesiacoch mala stále pohybovať okolo úrovne 3 %. Proinflačne by mali pôsobiť vyššie ceny potravín i pokračujúci prenos vyšších miezd v ekonomike do cien služieb. Naopak, skôr protiinflačne by mali v najbližších dvoch mesiacoch pôsobiť ceny pohonných látok. V samom závere roka by však predsa len dočasne mohli ešte jemne podporiť medziročnú infláciu, a to v dôsledku silného bázického efektu (cena ropy v závere minulého roka výrazne zlacnela), napriek tomu, že stále očakávame skôr mierny pokles cien ropy na svetových trhoch, ako jej nárast," dodal Koršňák.

Podľa Evy Sadovskej, analytičky WOOD & Company, medziročný rast cien tovarov a služieb v auguste na Slovensku mierne spomalil, nakoľko v júli bol na úrovni 2,9 %. Napriek tomu ide za posledný rok na Slovensku o druhú najvyššiu úroveň inflácie.

"V auguste najvýraznejší medzimesačný nárast zaznamenali ceny v doprave, a to až o 1,6 %. Príčinou tohto medzimesačného nárastu boli vyššie ceny dopravných služieb o 7,1 %, a to najmä leteckej osobnej dopravy o 34,8 %. Naopak, najvýraznejší pokles cien z mesiaca na mesiac sa zaznamenal v prípade odevov a obuvi, a to o 0,7 %," poznamenala.

Medziročne, teda v porovnaní s augustom 2018, si na svoje konto podľa Sadovskej pripísali najvýraznejší nárast potraviny a nealkoholické nápoje, a to 5,2 %. Druhou položkou s pomerne rýchlym nárastom cien o 3,8 % bola oblasť bývanie, voda, elektrina a plyn.

"Napriek tomu, že počas niektorých mesiacov v rokoch 2017 a 2018 rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov rýchlejšie ako teraz, tempo ich aktuálneho medziročného zvyšovania (v auguste o 5,2 %) je neprehliadnuteľné. Naposledy bola úroveň 5 % prekonaná smerom nahor v apríli 2018," upozornila.

Pod aktuálny vývoj cien potravín sa podľa analytičky zrejme podpisuje aj africký mor ošípaných - má vplyv na vyššie ceny mäsa. Svoju rolu ale zohrávajú aj takpovediac mzdové náklady súvisiace s príplatkami za prácu v noci či cez víkend, alebo samotný rast minimálnej mzdy. "Počas nasledujúcich mesiacov očakávame úrovne medziročného rastu spotrebiteľských cien v rozpätí 2,5 až 2,8 %," doplnila analytička.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že v auguste 2019 v porovnaní s augustom 2018 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,8 %. Spotrebiteľské ceny sa v auguste 2019 v porovnaní s júlom 2019 v úhrne zvýšili o 0,2 %.