Štokholm 20. júla (TASR) - Švédsky energetický koncern Vattenfall zrejme definitívne prekonal dlhoročnú stratovosť, keď 1. polrok uzavrel so ziskom.

Zisk za prvých šesť mesiacov medziročne stúpol o 8 % na 7,7 miliardy SEK (731,97 milióna eur). Čisté tržby sa zvýšili zo 75,0 na 84,2 miliardy SEK. Zisk pred zdanením a úrokmi očistený o mimoriadne vplyvy dosiahol 13,3 miliardy SEK, čo zodpovedá medziročnému zvýšeniu o 1,3 %.

Lepšie výsledky v divízii výroby elektrickej energie viac než vykompenzovali dôsledky búrky Alfrida, ktorá na začiatku roka spôsobila náklady vo výške takmer jednej miliardy švédskych korún. Vattenfall plánuje v priebehu jednej generácie vyrábať elektrinu a teplo bez použitia fosílnych palív. Táto stratégia sa začína vyplácať už teraz, keďže spoločnosť v roku 2017 prvýkrát po štyroch rokoch vykázala zisk.

Za jednu z najdôležitejších oblastí považuje Vattenfall námorné veterné parky. Len pred týždňom dostala spoločnosť kontrakt na budovanie druhého úseku holandského veterného parku Hollandse Kust Zuid. "Ide o dôležitý signál o tom, kam smerujeme," skonštatoval šéf Vattenfallu Magnus Hall.

(1 EUR = 10,5195 SEK)