Washington 11. júla (TASR) - Spotrebiteľské ceny v USA zaznamenali minulý mesiac nečakaný rast, aj keď len mierny. Ceny palív sa síce výrazne znížili, na druhej strane vzrástli náklady na bývanie.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že spotrebiteľské ceny v USA vzrástli v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1 %. Ekonómovia očakávali stagnáciu cien.

Spotrebiteľské ceny tak rástli napriek tomu, že ceny energií klesli o 2,3 %. V máji zaznamenali pokles len o 0,6 %. Ceny benzínu klesli až o 3,6 %.

Jadrové spotrebiteľské ceny, ktoré nezahŕňajú nestabilné ceny potravín a energií, vzrástli o 0,3 %. Zaznamenali tak prvé zrýchlenie rastu po štyroch mesiacoch stabilného rastu na úrovni 0,1 %. Zrýchlenie bolo pritom výraznejšie, než sa predpokladalo, keď analytici počítali s rastom jadrových spotrebiteľských cien o 0,2 %.

Nahor ich potiahli najmä náklady na bývanie, ktoré vzrástli rovnako ako celkové jadrové ceny o 0,3 %. Solídnym tempom však v júni rástli aj ceny odevov, nábytku a jazdených áut.

V medziročnom porovnaní sa však miera inflácie v júni zmiernila, dodalo ministerstvo práce. Spotrebiteľské ceny vzrástli medziročne o 1,6 % po májovom raste o 1,8 %. Naopak, rast jadrových spotrebiteľských cien sa v júni zrýchlil. Dosiahol 2,1 % oproti májovému rastu na úrovni 2 %.