New York 14. mája (TASR) - Ceny ropy Brent vzrástli v utorok takmer o 2 % na vyše 71 USD za barel (159 litrov) po tom, ako Saudská Arábia oznámila útoky dronmi na zariadenia patriace ropnému koncernu Saudi Aramco.

Saudský minister energetiky Chálid al-Fálih uviedol, že Saudi Aramco pozastavila po útokoch dronov s výbušninami prevádzku ropovodu v dotknutej oblasti, export však pokračuje bez prerušenia. Minister označil útok dronmi za akt terorizmu, ktorý je nasmerovaný proti globálnym dodávkam ropy. K útokom sa prihlásili jemenskí povstalci, ktorých podporuje Irán.

Už skôr Saudská Arábia zaznamenala útok na dva z jej ropných tankerov pri pobreží Spojených arabských emirátov. K tomu došlo v nedeľu 12. mája. Podľa USA je za týmito útokmi pravdepodobne Teherán, ten to však odmietol.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli vzrástla do 19.16 h SELČ o 1,18 USD (1,68 %) na 71,41 USD (63,61 eura) za barel. Zvýšila sa aj cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom. Dosiahla 61,86 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke znamená rast o 82 centov (1,34 %).

(1 EUR = 1,1226 USD)