Tokio 4. apríla (TASR) - Bývalého predsedu predstavenstva automobilky Nissan Carlosa Ghosna vo štvrtok v Tokiu opäť zatkli, menej ako mesiac po prepustení na kauciu. Dôvodom sú nové podozrenia z finančných machinácií.

Vyšetrovatelia skoro ráno uskutočnili raziu v tokijskom byte Ghosna, podľa verejnoprávnej televízie NHK, a neskôr ho priviedli na prokuratúru v Tokiu.

Ghosnov priateľ a následne aj jeho obhajca potvrdili, že bol znova zatknutý pre podozrenie z pokusu obohatiť sa na účet automobilky.

Zatknutie, ktoré experti označili za veľmi nezvyčajné v Japonsku v prípade, že daná osoba bola prepustená na kauciu, predstavuje ďalší dramatický zvrat v strmom páde kedysi jednej z najmocnejších postáv v automobilovom priemysle.

Prokurátori v Tokiu oznámili, že Ghosn spôsobil Nissanu straty vo výške 5 miliónov USD (4,45 milióna eur) za 2,5 roka do júla 2018. A porušil svoje zákonné povinnosti voči spoločnosti s cieľom osobného zisku.

Tlačová agentúra Kjódó informovala, že straty zahŕňali presun finančných prostriedkov z fondov spoločnosti Nissan prostredníctvom distribútora áut v Ománe na firemný účet, ktorým v podstate disponoval Ghosn. Financoval sa z neho napríklad nákup jachty pre Ghosna. Uviedli to zdroje oboznámené so situáciou, podľa ktorej Nissan tiež skúmal, či firma v Ománe pomáhala financovať investičnú spoločnosť, ktorú čiastočne vlastní Ghosnov syn.

(1 EUR = 1,1243 USD)