Kolín nad Rýnom 3. apríla (TASR) - S nemeckým metalurgickým priemyslom to nevyzerá dobre. V najnovšej štúdii sa tvrdí, že v porovnaní s konkurenciou zaostáva v mnohých oblastiach.

Náklady na hodinu práce 43,42 eura podľa štúdie vytvárajú tlak v nemeckom metalurgickom a elektronickom priemysle. Toto obsahuje ešte nezverejnené porovnanie Nemecka s najdôležitejšími 12 medzinárodnými konkurentmi vrátane Číny a Spojených štátov. Náklady na hodinu práce sú v Nemecku o 75 % vyššie než priemer v porovnávaných štátoch. Na druhom mieste je Rakúsko s hodinovou mzdou 39,65 eura. Ďalej nasledujú Spojené štáty a Francúzsko, kým Japonsko a Kórejská republika sa nachádzajú v polovici rebríčka. V podstatne lepšej situácii pôsobia krajiny strednej Európy a Čína.

Nemeckým oceliarom sa však nadpriemernou produktivitou darí znižovať stratu z vysokých mzdových nákladov voči konkurencii. Štúdiu vypracoval IW Consult, ktorý je dcérskou firmou ústavu nemeckého hospodárstva v Kolíne nad Rýnom. Štúdia potvrdzuje, čo každý podnikateľ pociťuje: "V konkurencii sa prepadávame. Predovšetkým v nákladoch na prácu nie sú všetky podniky v rovnakej situácii. Nie všetky faktory dokážeme ovplyvniť. Ale o to dôležitejšie je, že my našu pozíciu ďalej nezhoršujeme," povedal prezident metalurgického priemyslu Rainer Dulger pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Tarifné rokovania sa musia orientovať na rast produktivity a štát nemôže odvodmi zaťažovať firmy donekonečna. Nemecko sa ako výrobca dostáva do maximálneho zaťaženia aj pri cenách elektriny. Cena elektriny pre priemysel dosiahla vlani 131 eur za megawatthodinu. Bola takmer o štvrtinu drahšia než u konkurencie. Drahšia bola len v Japonsku a Taliansku. Americkí konkurenti s cenou 62 eur za megawatthodinu boli s náskokom v najvýhodnejšej situácii. Výdavky na krytie nákladov na elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov a na rozvodné siete spôsobujú silný rast nákladov. V porovnaní s rokom 2007 vzrástli náklady na ňu o 30 až 65 %, hoci cena samotnej elektrickej energie medzitým klesla o 21 %. "Podobný rozporuplný vývoj sa nepozoruje v nijakej inej krajine," uviedli autori štúdie