Praha 2. apríla (TASR) - Rast českého hrubého domáceho produktu (HDP) sa vlani spomalil pod 3 %. Na porovnanie, v roku 2017 vzrástla ekonomika o vyše 4 %. Vyplynulo to z údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ), ktorý v utorok spresnil odhad zo začiatku marca. Zároveň spresnil odhad za 4. kvartál, pričom aj rast za posledné tri mesiace minulého roka bol slabší, než sa pôvodne očakávalo.

V roku 2018 zaznamenala česká ekonomika podľa ČSÚ rast na úrovni 2,9 %, uviedol server novinky.cz. V roku 2017 sa HDP Česka zvýšil o 4,5 %. Ešte na začiatku marca úrad odhadoval za minulý rok trojpercentný rast. Za 4. kvartál vzrástla česká ekonomika o 2,6 %, zatiaľ čo v marcovom odhade ČSÚ uvádzal rast na úrovni 2,8 %.

Napriek tomu sú to podľa ekonómov pozitívne údaje. "Česko si minulý rok môže zaradiť medzi tie úspešné," domnieva sa ekonómka zo spoločnosti Bondster Jana Mücková. "Darilo sa nám aj napriek tomu, že v ekonomike nám chýbalo dostatok pracovníkov," uviedla.

Tento rok sa však rast ekonomiky podľa nej opäť spomalí. "Súčasný rok bude pravdepodobne zlomový a budeme čeliť ďalšiemu spomaľovaniu rastu HDP. Údaje z Nemecka ukazujú, že tie lepšie roky už boli a budeme si musieť zvyknúť na nižší rast," dodala Mücková.