Moskva 2. apríla (TASR) - Ťažba ropy v Rusku klesla minulý mesiac pod 11,3 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Ukázali to v utorok zverejnené údaje ruského ministerstva energetiky. Tie zároveň ukázali, že Rusko nesplnilo podmienky dohody Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o znižovaní ťažby.

Podľa údajov ministerstva Rusko vyťažilo v marci 11,298 milióna barelov ropy denne. Oproti októbru to predstavuje pokles o 112.000 barelov denne. Dohoda o znižovaní produkcie vychádza práve z objemu ťažby za mesiac október a Rusko malo svoju produkciu znížiť o 228.000 barelov denne. Ruský minister energetiky Alexander Novak však uviedol, že za apríl bude produkcia ropy v Rusku v súlade s dohodou.

Súčasná dohoda o obmedzovaní ťažby platí do konca júna a OPEC má záujem o jej predĺženie. To ale naráža na nesúhlas ruských firiem a Novak už naznačil, že ďalšie pokračovanie programu až do konca tohto roka pravdepodobne nepodporí. Na najbližšom zasadnutí OPEC v júni bude Rusko súhlasiť asi len s trojmesačným predĺžením programu, dodal ruský minister.