Peking 1. apríla (TASR) - Čínsky výrobný sektor v marci ožil a jeho aktivita po štyroch mesiacoch poklesu konečne vzrástla. Vyplýva to z prieskumu súkromných spoločností Caixin a IHS Markit, ktorý je v súlade s oficiálnymi údajmi čínskeho štatistického úradu. To odzrkadľuje oživenie dynamiky druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Podľa Caixin a IHS Markit index nákupných manažérov (PMI) z čínskeho výrobného sektora vzrástol v marci 2019 na 50,8 bodu zo 49,9 bodu vo februári.

Prekonal tak zlomovú hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu a zároveň dosiahol najvyššiu hodnotu od októbra 2018.

Aj čiastkový index nových objednávok sa v marci vyšplhal na najvyššiu úroveň za štyri mesiace, pričom aj nové exportné objednávky začali znova rásť. Produkcia tovární v Číne tiež stúpla a subindex zamestnanosti dosiahol najvyššiu úroveň od januára 2013, uviedla spoločnosť Caixin.

Aj oficiálny PMI, ktorý čínsky štatistický úrad zverejnil koncom minulého týždňa, vďaka vyššej produkcii a novým objednávkam vzrástol v marci na šesťmesačné maximum 50,5 bodu zo 49,2 bodu vo februári.

Dôvodom rozdielov v hodnotách oficiálneho indexu a indexu súkromných spoločností Caixin a IHS Markit je fakt, že kým čínsky štatistický úrad oslovuje najmä veľké štátne firmy, Caixin a Markit robia prieskum v stredných a malých podnikoch.