Augsburg/Frankfurt 31. marca (TASR) - Zamestnávatelia v nemeckom metalurgickom priemysle vidia nebezpečenstvo krízy vo svojom odvetví. Prezident zväzu Rainer Dulger pokladá za problematickú americkú colnú politiku a nadchádzajúci odchod Veľkej Británie z EÚ. V oboch prípadoch dôjde k sťaženiu podmienok pre nemecký export. Svoje pochybnosti uviedol Dulger v rozhovore pre sobotné (30. 3.) vydanie novín Augsburger Allgemeine. Nedá sa s istotou povedať, či sa Nemecko dostane do recesie. „Napriek tomu je jasné, že naše odvetvie je silno ohrozené krízou," uviedol Dulger.

Združenie elektrotechniky, elektroniky a informačnej techniky (VDE) hodnotí situáciu pozitívnejšie. Prieskum v odvetví s 1300 podnikmi a vysokými školami sektoru potvrdil, že 60 % odpovedí predpokladá, že v tomto roku zostane vývoj na súčasnej úrovni, pričom 26 % firiem predpokladá, že sa situácia dokonca zlepší. Ako najväčšie riziko pre odvetvia sa pokladá nedostatok pracovných síl, dôsledky brexitu a hospodárska slabosť Európy.

Dulger uviedol na podporu svojich obáv slabé výsledky odvetvia na začiatku tohto roka. „Nové objednávky a úroveň výroby na začiatku roku 2019 výrazne zaostali za situáciou pred rokom," dodal.

Predseda správnej rady výrobcu osvetľovacích telies Osram Olaf Berlien v tomto roku očakáva na celom svete silný pokles dopytu po automobiloch. "Oficiálne štatistiky predpokladajú, že sa tento rok vyrobí 96 miliónov áut. Tomuto údaju neverím,“ povedal. Berliena citoval nedeľník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Predpokladá, že sa vyrobí 90 miliónov vozidiel.