Viedeň 29. marca (TASR) - Dva hlavné ekonomické inštitúty v Rakúsku zhoršili vyhliadky rastu rakúskej ekonomiky na tento rok. Ako dôvod uviedli najmä obchodné konflikty vo svete, ale aj riziko tvrdého brexitu.

Inštitút pre hospodársky výskum Wifo v piatok uviedol, že tohtoročný rast rakúskej ekonomiky očakáva na úrovni 1,7 %. V decembri ešte počítal s rastom o 2 %. V budúcom roku by sa rast ekonomiky Rakúska mal podľa Wifo mierne zrýchliť na 1,8 %.

Inštitút okrem toho upravil prognózu inflácie na rok 2019. Zatiaľ čo v predchádzajúcej prognóze uvádzal, že miera inflácie dosiahne tento rok 2,1 %, teraz počíta s rastom spotrebiteľských cien len o 1,7 %.

Aj Inštitút pre vyššie štúdie (IHS), ktorého odhad býva konzervatívnejší, svoju prognózu vývoja rakúskej ekonomiky zhoršil. Pôvodne počítal na tento rok s rastom o 1,6 %, najnovšie očakáva, že ekonomika vzrastie len o 1,5 %. Ako dôvod uviedol riziko zhoršenia obchodných konfliktov vo svete, ako aj riziko neriadeného odchodu Británie z Európskej únie.