Londýn 29. marca (TASR) - Britským spotrebiteľom sa v marci nezlepšila nálada a ich dôvera zostala nízka, napriek silnému trhu práce. Dôvodom sú obavy z politického chaosu, ktorý sprevádza proces odchodu krajiny z Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý v piatok uverejnila spoločnosť GfK.

Konkrétne index spotrebiteľského sentimentu v Spojenom kráľovstve marci stagnoval na úrovni -13 bodov. Zostal tak blízko najnižšej úrovne od roku 2013. Tento výsledok je však o niečo lepší, ako pokles indexu na -14 bodov, ktorí očakávali ekonómovia.

Prieskum ďalej ukázal, že domácnosti nepovažujú túto obdobie za správny čas na veľké nákupy. To určite nepoteší maloobchodníkov v Spojenom kráľovstve.

Aj prieskum Európskej komisie vo štvrtok (28. 3.) odhalil zhoršenie dôvery britských spotrebiteľov v ekonomiku, ktorá v marci klesla na najnižšiu úroveň od konca roka 2013.

Spotrebitelia síce naďalej nakupovali, vďaka rastu zamestnanosti aj miezd, ale ich ochota investovať do drahších položiek klesla. Klesli aj investície firiem pre neistotu okolo brexitu.

"Zatiaľ čo spotrebitelia v Spojenom kráľovstve vykazujú malý nárast optimizmu v otázke osobných financií, celkový index ich dôvery znižujú obavy o vývoj ekonomiky," skonštatoval Joe Staton, riaditeľ klientskej stratégie v spoločnosti GfK.

Prieskum spoločnosti GfK sa uskutočnil od 1. marca do 14. marca a zúčastnilo sa na ňom 2001 Britov.