Washington 29. marca (TASR) - Spotrebiteľské výdavky v USA sa na začiatku roka vrátili k rastu, tempo rastu však bolo omnoho slabšie, než sa očakávalo. Navyše, aj údaje o osobných príjmoch za minulý mesiac vykázali slabší rast, čo signalizuje, že po silnom raste hospodárstva väčšinu minulého roka sa tempo rastu ekonomiky USA postupne spomaľuje.

Americké ministerstvo obchodu v piatok oznámilo, že spotrebiteľské výdavky, ktoré sa na ekonomickej aktivite USA podieľajú približne 70 %, vzrástli v januári len o 0,1 %. Dôvodom je najmä obmedzenie nákupov väčších položiek, ako sú autá.

Ekonómovia očakávali rast na úrovni 0,3 % po nadol revidovanom údaji za december, ktorý po revízii predstavuje pokles o 0,6 %. Ministerstvo pôvodne udávalo pokles spotrebiteľských výdavkov za december na úrovni 0,5 %. Upravený decembrový údaj znamená najvýraznejší pokles výdavkov spotrebiteľov za viac ako deväť rokov.

Údaje o spotrebiteľských výdavkoch za január mali byť zverejnené omnoho skôr, odložila ich však päť týždňov trvajúca čiastočná odstávka federálnych úradov. Tá sa skončila 25. januára.

Osobné príjmy sa minulý mesiac zvýšili o 0,2 % po 0,1-percentnom poklese v prvom mesiaci roka. Ekonómovia očakávali, že príjmy sa zvýšia o 0,3 %. Aj tieto údaje sú dôkazom, že ekonomická aktivita postupne spomaľuje svoje tempo.