Peking 23. marca (TASR) - Čínska ropná spoločnosť PetroChina plánuje zvýšiť kapitálové výdavky v tomto roku takmer o pätinu na približne 40 miliárd eur. Je to najvýraznejší objem kapitálových výdavkov za posledné štyri roky.

Najväčšia ropná a plynárenská spoločnosť v Ázii uviedla, že kapitálové výdavky by v tomto roku mali dosiahnuť 300 miliárd jüanov (39,54 miliardy eur). Oproti minulému roku to predstavuje rast o 17 %.

Oznámenie o raste kapitálových výdavkov na takmer nový rekord prichádza krátko po prísľube firmy zvýšiť produkciu ropy a plynu, ako aj rezerv. Reagovala tým na výzvy čínskej vlády na posilnenie energetickej bezpečnosti.

Vo 4. kvartáli minulého roka klesol čistý zisk čínskeho ropného koncernu medziročne o 18 % na 4,46 miliardy jüanov. Bol to najslabší kvartálny výsledok firmy od 3. štvrťroka 2016. Príčinou boli nízke ceny ropy v danom období, pričom cena Brentu klesla takmer o 35 %.

Za celý rok 2018 však zisk vzrástol viac než dvojnásobne na 52,6 miliardy jüanov. Bol to najlepší výsledok v oblasti čistého zisku za štyri roky, keď ho podporil najmä 3. štvrťrok.

(1 EUR = 7,5868 CNY)