Rím 6. marca (TASR) - Taliansko sa chce pripojiť k projektu novej Hodvábnej cesty. Do konca marca plánuje podpísať memorandum o porozumení v rámci čínskej iniciatívy Belt and Road Initiative (BRI). Tento projekt sa však nepáči Spojeným štátom.

"Rokovania ešte neskončili, ale je možné, že budú uzavreté včas pred návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga", uviedol Michele Geraci, štátny tajomník talianskeho ministerstva pre hospodársky rozvoj pre noviny.

Spojené štáty sa však domnievajú, že projekt pravdepodobne nepomôže talianskej ekonomike, ale môže výrazne poškodiť medzinárodný "imidž" krajiny.

Garrett Marquis, hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu vyhlásil, že USA považujú BRI za "iniciatívu Číny pre Čínu".

Čína predstavila svoj projekt novej Hodvábnej cesty v roku 2013. Jeho cieľom je prepojenie Číny na pevnine aj na mori s krajinami v juhovýchodnej Ázii, Strednej Ázii na Blízkom východe, v Európe a Afrike. Mal by spojiť 65 krajín s približne 4,4 miliardami obyvateľov, ktoré sa podieľajú zhruba 40 % na výkone globálnej ekonomiky.