Zürich 5. marca (TASR) - Švajčiarsky výrobca čokolády Lindt & Sprüngli zaznamenal minulý rok vyše 5-percentný rast organických tržieb a čistý zisk o viac než 7 %. Výsledky do veľkej miery podporil kľúčový európsky trh a v rámci neho dopyt po výrobkoch firmy v Británii a Nemecku.

Spoločnosť uviedla, že za rok 2018 dosiahla organický rast tržieb na úrovni 5,1 % na 4,3 miliardy švajčiarskych frankov (3,79 miliardy eur). Čistý zisk sa zvýšil o 7,6 % na 487,1 milióna CHF a prevádzkový zisk dosiahol 636,7 milióna CHF, čo oproti roku 2017 znamená rast o 6,9 %.

Firma dodala, že napriek "zložitým podmienkam na trhu počas minulého roka" sa jej podarilo ešte posilniť svoju vedúcu pozíciu na trhu prémiovej čokolády. Uviedla, že rast zaznamenala na všetkých svojich trhoch.

Jej európska divízia, ktorá sa na celkových tržbách podieľa takmer polovicou, zaznamenala organický rast tržieb na úrovni 5,6 %. Výrazne k tomu prispeli Británia a Nemecko, ale aj Rakúsko a Španielsko. Firma oznámila, že v súčasnosti dokončuje závod v Oltene vo Švajčiarsku, ktorý plánuje uviesť do prevádzky v júni tohto roka.

V Severnej Amerike dosiahol organický rast tržieb Lindt & Sprüngli 2,8 %. Prispela k tomu najmä Kanada, kde sa tržby zvýšili o dvojciferné hodnoty.

Vo zvyšku sveta vzrástli tržby spoločnosti o 10,3 %, pričom vyše dvojciferný rast dosiahol výrobca čokolády v Japonsku, Číne, Brazílii aj v Južnej Afrike.

Tento rok očakáva švajčiarska spoločnosť organický rast tržieb na úrovni 5 až 7 %. Dodala, že výrazne zvýšila investície do severoamerickej divízie s cieľom "položiť základy výrazného rastu tržieb". Neuviedla však, či zlepšenie severoamerického biznisu očakáva už v tomto roku.

(1 EUR = 1,1352 CHF)