San Francisco 1. marca (TASR) - Americký odevný reťazec Gap zatvorí 230 obchodov a zároveň oddelí svoju značku Old Navy. Oznámenie prišlo po tom, ako najnovšie údaje ukázali pri rovnomennej značke pokračovanie poklesu porovnateľných tržieb, zatiaľ čo značke Old Navy sa naďalej darí.

Zo značky Old Navy tak bude samostatná spoločnosť, zatiaľ čo zvyšné aktíva firmy Gap prejdú pod novú firmu, ktorá bude zahŕňať rovnomennú značku, ako aj ďalšie, vrátane Banana Republic. Ako reťazec informoval, rozdelenie na dve samostatné spoločnosti umožní každej z nich flexibilnejšie reagovať na zmeny na trhu a znižovať náklady.

Čo sa týka zatvárania obchodov značky Gap, väčšinu zruší spoločnosť v Severnej Amerike. Po dokončení redukcie, ktorú odevný reťazec rozložil na dva roky, by firma mala mať 427 obchodov rovnomennej značky.

Analytici oznámenie spoločnosti privítali. "Pre Old Navy je to mimoriadne dobrá správa. Jej úspešné výsledky tak už nebudú prekrývané problémami značky Gap," povedala analytička zo spoločnosti Kantar Consulting Tiffany Hoganová. Zároveň je to podľa nej ďalší pokus odevného reťazca pomôcť rovnomennej značke nájsť si vhodné miesto na trhu, na ktorom sa jej pozícia v posledných rokoch neustále zhoršuje.

Porovnateľné tržby značky Gap, teda tržby z obchodov otvorených viac než rok, klesli vo 4. kvartáli, aj za celý rok o 5 %. V prípade značky Old Navy vo 4. štvrťroku stagnovali, za celý rok ale vzrástli o 3 %. Navyše, k dobru značky Old Navy pri hodnotení 4. štvrťroka hovorí fakt, že vo 4. kvartáli predchádzajúceho roka zaznamenali porovnateľné tržby Old Navy vysoký rast na úrovni 9 %.