Washington 28. februára (TASR) - Tempo rastu ekonomiky USA sa na konci vlaňajška spomalilo menej, než sa čakalo. Expanziu podporili solídne spotrebiteľské a firemné výdavky. Rast za celý rok 2018 zostal len mierne pod cieľom 3 %, stanoveným Trumpovou administratívou.

Hrubý domáci produkt (HDP) v poslednom kvartáli 2018 medziročne stúpol o 2,6 % po zvýšení o 3,4 % v predchádzajúcich troch mesiacoch, uviedlo americké ministerstvo obchodu. Experti počítali so spomalením tempa rastu až na 2,2 %.

Za celý rok 2018 ekonomika USA expandovala o 2,9 %, čo bol najlepší výsledok od roku 2015. Na porovnanie, v roku 2017 vzrástla o 2,3 %.

Správa o vývoji HDP vo 4. kvartáli bola zverejnená oneskorene. Posun spôsobilo čiastočné 35-dňové uzavretie federálnych úradov (shutdown), ktoré sa skončilo 25. januára. Ministerstvo obchodu uviedlo, že nedokáže plne vyčísliť vplyv shutdownu, ale odhaduje, že v poslednom štvrťroku vlaňajška spomalilo rast HDP o jednu desatinu percentuálneho bodu.

Posledné údaje signalizujú, že expanzia sa na začiatku tohto roka spomalila ešte viac, keďže väčšina indikátorov z výrobného sektora sa počas januára a februára oslabila.

Spotrebiteľské výdavky, na ktoré v USA pripadajú viac než dve tretiny ekonomickej aktivity, v poslednom kvartáli stúpli o 2,8 %, keď v 3. štvrťroku vyskočili o 3,5 %.

Deficit zahraničného obchodu znížil rast o 0,22 percentuálneho bodu. Na porovnanie, v 3. kvartáli odkrojil z expanzie 2 percentuálne body.