Soul 22. januára (TASR) - Juhokórejská ekonomika rástla vlani najpomalšie za 6 rokov, keď zrýchlenie v posledných troch mesiacoch nedokázalo vykompenzovať dôsledky oslabenia exportu. Exportne orientovanú ekonomiku pribrzdil pokles v stavebníctve a zníženie firemných investícií.

Hrubý domáci produkt (HDP) štvrtej najväčšej ázijskej ekonomiky v roku 2018 stúpol o 2,7 % po zvýšení o 3,1 % v roku 2017, v utorok uviedla juhokórejská centrálna banka. To bola najslabšia expanzia od roku 2012, keď si HDP polepšil len o 2,3 %.

"Zatiaľ, čo stavebná aktivita a kapitálové investície skĺzli do negatívneho teritória, súkromná spotreba sa postupne oživovala a rast štátnych výdavkov a exportu sa zrýchľoval," uviedla centrálna banka. Export tovarov a služieb vlani stúpol o 4 % a import sa zvýšil o 1,5 %. Medzi najdôležitejšie vývozné tovary patria polovodiče, petrochemické produkty, autá, lode, stroje alebo elektronika.

V poslednom štvrťroku 2018 sa HDP medzikvartálne zvýšil o 1 % po náraste o 0,6 % v predchádzajúcich troch mesiacoch. Medziročne ekonomika expandovala o 3,1 % po +2 % v 3. kvartáli.