Bratislava 22. januára (TASR) - Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v utorok stretol na Úrade vlády SR v Bratislave s predstaviteľmi Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Hovorili spolu najmä o kvalite podnikateľského prostredia na Slovensku, o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, ale aj o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach či o brexite.

Premiér s predstaviteľmi SOPK diskutoval o nevyhnutnom zefektívnení štruktúry stredných odborných škôl tak, aby postupne dochádzalo k zosúladeniu požiadaviek zamestnávateľov a kvalifikácie absolventov, ktorí vstupujú na trh práce.

Témou stretnutia bola aj kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku. V tejto súvislosti premiér povedal, že vláda má záujem podnikateľské prostredie neustále zlepšovať a v minulosti pripravila prvý balíček protibyrokratických opatrení, ktoré znížia administratívne zaťaženie občanov či podnikateľov. Ďalší antibyrokratický balíček predstavilo aj ministerstvo hospodárstva. Ten obsahuje opatrenia na podporu podnikania a digitalizácie. V tomto trende chce súčasná vláda naďalej pokračovať.

Predstavitelia komory sa zaujímali o súčasnú pozíciu vlády v súvislosti s vystúpením Veľkej Británie z Európskej únie. Premiér zdôraznil, že vláda je pripravená na všetky alternatívy odchodu Veľkej Británie tak, aby naši podnikatelia čo najmenej pocítili dosahy brexitu na svoje podnikanie.

Predstavitelia SOPK s predsedom vlády hovorili aj o návrhu na zrušenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach. Premiér vidí v budúcnosti priestor na jeho zrušenie, požiadal však zástupcov SOPK, aby o tejto záležitosti diskutovali s rezortom financií. Zároveň predstaviteľov SOPK ubezpečil, že je v záujme vlády udržiavať stabilné prostredie pre podnikateľské subjekty s jasne nastavenými pravidlami. Podnikateľské subjekty majú totiž významný vplyv na dobré hospodárske výsledky našej krajiny a vytvárajú pracovné miesta, čím prispievajú nielen k znižovaniu nezamestnanosti, ale aj k zlepšeniu kvality života občanov na Slovensku.

Na záver stretnutia predseda SOPK Peter Mihók pozval predsedu vlády na výročné zhromaždenie delegátov SOPK, ktoré sa bude konať 25. apríla 2019.

TASR informoval Úrad vlády SR.