Washington 6. decembra (TASR) - Americký sektor služieb pokračoval v novembri v solídnom raste a rovnako sa vyvíjala situácia v celom súkromnom sektore. Ukázali to vo štvrtok zverejnené konečné údaje spoločnosti IHS Markit.

Konečný index nákupných manažérov IHS Markit pre americký sektor služieb dosiahol v novembri 54,7 bodu po rýchlom odhade na úrovni 54,4 bodu. V porovnaní s októbrom to predstavuje udržanie stabilného rastu, keď októbrová hodnota indexu dosahovala 54,8 bodu. To zároveň znamená výrazný rast sektora, nakoľko rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Pod mierny pokles hlavného indexu služieb sa podpísal najmä podindex zamestnanosti. Ten klesol rovnako na úroveň 54,7 bodu z 54,8 bodu, čo je najnižšia hodnota od júna 2017.

Vývoj v sektore služieb následne ovplyvnil vývoj v celkovom súkromnom sektore. Ten zaznamenal mierne spomalenie rastu, naďalej ale rastie solídnym tempom. Hlavný index dosiahol 54,7 bodu, čo je o 0,2 bodu menej než v októbri. Znovu je však výsledok lepší než naznačoval rýchly odhad, ktorý stanovil index na úrovni 54,4 bodu.