OTS: CGTN: Čínska vízia spoločenstva so spoločnou budúcnosťou ľudstva vytvára globálny konsenzus

Peking, 20. marca (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Odkedy začala v decembri 2021 fungovať čínsko-laoská železnica, vlajková loď projektu spolupráce v rámci iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta", priniesla ľuďom v Laose veľké výhody a otvorila novú cestu pre rozvoj a prosperitu národa.

„Laos a Čína sa spojili, aby vybudovali železnicu, rozvíjali a prehlbovali priateľstvo a tiež rozvíjali ekonomiku v Laose, najmä nákladnú dopravu," povedal Pansay Yiayengva, sprievodca na železničnej stanici vo Vientiane, hlavnom meste Laosu.

Vzhľadom na to, že „žiadna osoba alebo krajina nemôže prosperovať izolovane," Čína presadzuje otvorenú ekonomiku a podporuje vyvážený, inkluzívny a udržateľný rast s cieľom umožniť svetu podeliť sa o príležitosti na rozvoj.

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom vystúpení na záverečnom stretnutí 14. Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov 13. marca vyhlásil, že rozvoj Číny je prospešný pre celý svet a Čína sa nemôže rozvíjať izolovane od zvyšku sveta, pričom sa zaviazal podporovať budovanie spoločenstva so spoločnou budúcnosťou ľudstva.

Obojstranne výhodná spolupráca

Iniciatíva „Jedno pásmo, jedna cesta" (BRI), ktorú Si Ťin-pching navrhol v roku 2013, sa stala jednou z najobľúbenejších medzinárodných platforiem globálnej spolupráce.

V rámci BRI začala skúšobnú prevádzku indonézska medzimestská vysokorýchlostná železnica Jakarta-Bandung, prvá svojho druhu v regióne ASEAN.

V prevádzke je aj historicky prvá kambodžská rýchlostná cesta, chorvátsky most Pelješac a projekt pakistanskej hydroelektrárne Karot.

„Dúfam, že bude viac príležitostí na spoluprácu s Čínou," povedal bývalý chorvátsky prezident Ivo Josipovič.

Okrem toho Čína vytvorila rôzne platformy na oslovenie zahraničných spoločností, ako napríklad China International Import Expo (CIIE), China International Consumer Products Expo a China International Fair for Trade in Services.

Údaje ministerstva obchodu ukazujú, že na vlaňajšom novembrovom veľtrhu CIIE sa dosiahli predbežné dohody o jednoročných nákupoch tovarov a služieb v hodnote 73,52 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 3,9 %.

Piaty ročník veľtrhu CIIE prilákal podniky zo 127 krajín a regiónov, ako aj 69 národných vlád a medzinárodných organizácií.

Na veľtrhu CIIE Si Ťin-pching oznámil sériu opatrení vrátane napredovania vo výstavbe pilotných zón voľného obchodu a prístavu voľného obchodu v Chaj-nane, ďalšieho skrátenia negatívnych zoznamov pre zahraničné investície a rozšírenia oslobodenia pre telekomunikácie, zdravotníctvo a ďalšie sektory.

„Dnes sa veľtrh CIIE stal výkladnou skriňou novej čínskej rozvojovej paradigmy, platformy pre otváranie sa na vysokej úrovni a verejné blaho pre celý svet", uviedol Si Ťin-pching na otváracom ceremoniáli piateho veľtrhu CIIE.

Pre lepší svet

Čínsky prezident v uplynulom desaťročí pri rôznych príležitostiach zdôraznil spoločné úsilie o vytvorenie nového modelu medzinárodných vzťahov, ktorý sa vyznačuje vzájomným rešpektom, spravodlivosťou a obojstranne výhodnou spoluprácou a budovaním spoločenstva so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo.

Čína spolupracuje so zvyškom sveta na ochrane skutočného multilateralizmu, udržiavaní stabilných globálnych dodávateľských reťazcov, uľahčovaní voľného obchodu a investícií a na presadzovaní ekologického a nízkouhlíkového rozvoja.

Čínska vízia je „založená na túžbe po širokej, inkluzívnej medzinárodnej spolupráci," povedal Oleg Timofeev, docent na Univerzite priateľstva národov Ruska.

Čína je hlavným poskytovateľom vojenských jednotiek a druhým najväčším finančným prispievateľom na mierové operácie OSN a vytvorila pohotovostné mierové sily s 8 000 príslušníkmi.

Čína navyše pomáha mnohým africkým krajinám, ako je Mozambik, rozvíjať moderné poľnohospodárstvo pomocou Čínou vyvinutého navigačného satelitného systému BeiDou a bezpilotných zariadení.

Na otváracom ceremoniáli KSČ v rozhovore na stretnutí so svetovými politickými stranami na vysokej úrovni 15. marca Si Ťin-pching navrhol Iniciatívu globálnej civilizácie, v ktorej vyzval na rešpektovanie rozmanitosti civilizácií, obhajobu spoločných hodnôt ľudstva, vysoké ocenenie dedičstva a inovácií civilizácií a spoločné presadzovanie intenzívnej medzinárodnej výmeny a spolupráce medzi národmi.

Ako Si Ťin-pching na otváracom ceremoniáli samitu B20 v roku 2016 povedal: „Všetky krajiny, veľké alebo malé, silné alebo slabé, bohaté alebo chudobné, sa musia považovať za rovnocenné. Musíme si navzájom pomáhať pri dosahovaní zdravého rozvoja, pretože pracujeme na zabezpečení nášho vlastného rozvoja. Svet bude lepším miestom len vtedy, keď sa všetci budú mať lepšie."

https://news.cgtn.com/news/2023-03-19/China-s-community-with-shared-future-vision-builds-global-consensus-1ii73Gd590Q/index.html

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.