Bratislava 18. marca (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky vydaných v ekonomickom servise TASR v 11. týždni 2023:

Nitra 13. marca (TASR) - Jaguar Land Rover Slovakia vytvorí vo svojom nitrianskom závode 300 nových pracovných miest. Posilnením výrobných kapacít automobilky vzniknú ďalšie desiatky pracovných miest u jej dodávateľov, informoval Igor Franček, riaditeľ ľudských zdrojov Jaguar Land Rover Slovakia.

Bratislava 13. marca (TASR) – Energie za posledný týždeň na medzinárodných burzách zdraželi približne o 20 %. Cena plynu s dodávkou na budúci mesiac dosahovala v pondelok hranicu takmer 52 eur za megawatthodinu (MWh) a cena elektriny vzrástla na 167,8 eura/MWh. Vyplýva to údajov pražskej burzy PXE a holandského virtuálneho obchodného uzla TTF (Title Transfer Facility).

Košice 13. marca (TASR) - Mesto Košice stále nemá schválený rozpočet na tento rok. V provizóriu je tak najdlhšie od roku 2011. Návrh tohtoročného rozpočtu nie je ani v programe utorkového (14. 3.) zasadnutia mestského zastupiteľstva (MsZ), zaradený je len bod s názvom "Informácia o pripravovanom návrhu programového rozpočtu mesta Košice na roky 2023 – 2025".

Bratislava 14. marca (TASR) - Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) navýši rozpočet projektu Zelená domácnostiam o päť miliónov eur. Mimoriadne doplnenie zdrojov je určené na financovanie inštalácií, ktoré sú zhotovitelia schopní ukončiť do troch mesiacov. Aktivácia poukážok na fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu a slnečné kolektory bude obnovená na budúci štvrtok (23. 3.) od 11.00 h až do vyčerpania vyčlenenej sumy, informovala v utorok SIEA.

Bratislava 14. marca (TASR) - Slovenský plán obnovy prejde aktualizáciou. V dôsledku vyššieho ako očakávaného rastu v predchádzajúcich rokoch sa jeho prostriedky mierne znížia, na druhej strane SR získa dodatočné peniaze v rámci európskeho programu na znižovanie závislosti na ruských fosílnych palivách. K zmenám má dôjsť aj v nastavení investícií v dôsledku vysokej inflácie. Návrh zmeny Plánu obnovy a odolnosti SR je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Žilina 14. marca (TASR) - Dostavba úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala vrátane tunela Višňové pokračuje, k ukončeniu prác by malo dôjsť v decembri 2024. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť s tým, že ich o tom informoval dodávateľ.

Bratislava 14. marca (TASR) - Po viac ako roku od opätovného udelenia akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) Európska komisia potvrdila, že 25-percentné krátenie dotácií za chyby a podvody s agrodotáciami sa už nevzťahuje na platby vyplatené farmárom od posledného kvartálu 2022. Informoval o tom dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan za účasti dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

Bratislava 15. marca (TASR) - Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb boli vo februári 2023 medzimesačne vyššie o 1,1 %. Nepretržitý rast cien od januára 2021 sa v posledných mesiacoch spomalil a vo februári 2023 dosiahla inflácia opätovne hladinu doterajšieho maxima na úrovni 15,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Košice 15. marca (TASR) - Košickí mestskí poslanci odobrili prijatie dlhodobého úveru na krytie kapitálových výdavkov rozpočtu mesta vo výške 8,6 milióna eur. Podmienili to predložením rozpočtu najneskôr do 30. apríla. Rozhodli tak na svojom utorkovom (14. 3.) rokovaní. Peniaze z úveru majú slúžiť na dofinancovanie a prípravu projektov z eurofondov.

Bratislava 15. marca (TASR) – Slovensko by sa malo v diskusiách či v hlasovaní o zákaze predaja nových automobilov so spaľovacím motorom po roku 2035 pridať k Nemecku, Taliansku či Česku a úplný zákaz odmietnuť. V stredu o tom informovala opozičná strana SaS.

Krásno nad Kysucou 15. marca (TASR) – Dobudovanie diaľnice D3 na Kysuciach môže byť podľa optimistického scenára reálne v roku 2029, respektíve 2030. Pripustil to v stredu v Krásne nad Kysucou dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Dodal, že to však nevie garantovať.

Bratislava 15. marca (TASR) - Poplatky za prepis auta na nového majiteľa sa budú od polovice tohto roka počítať po novom. Vyplýva to z novely zákona o správnych poplatkoch, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili. Na poslednú chvíľu tak zmenili úpravu poplatkov, ktorá mala platiť od apríla.

Bratislava 16. marca (TASR) - Rozhodujúce obdobie pre určenie referenčnej ceny elektriny na stanovenie maximálnej ceny za dodávku elektriny na rok 2024 pre regulované subjekty bude 2. a 3. štvrťrok 2023. Vo štvrtok o tom informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Nitra 16. marca (TASR) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyplatilo vybraným zamestnancom sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny stabilizačný príspevok v celkovej sume 49,42 milióna eur. Táto suma bola prerozdelená medzi 18.678 zdravotníckych a sociálnych zamestnancov v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, rovnako odborných pracovníkov či opatrovateľov vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) aj v teréne z celkového počtu vyše 26.000 zamestnancov, ktorí spĺňali nároky na stabilizačný príspevok.

Bratislava 16. marca (TASR) - Prechodné obdobie, počas ktorého pracovník v špecializovanom odbore sociálnej práce nemusí spĺňať podmienku osobitného kvalifikačného predpokladu, sa zmení. Noví pracovníci budú mať na dokončenie odborného vzdelávania štyri roky. Pre tých, ktorí už v sociálnych službách pracujú, začne táto lehota plynúť od začiatku budúceho roka. Vyplýva to z novely zákona o sociálnej práci, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili aj s pozmeňujúcim návrhom z výborov.

Bratislava 17. marca (TASR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyčerpalo viac ako 80 % alokácie zdrojov EÚ v rámci Operačného programu (OP) Ľudské zdroje určených na roky 2014 až 2020. Z celkového balíka peňazí MPSVR vo výške 2,2 miliardy eur bolo vyčerpaných 1,87 miliardy eur. Informovalo o tom v piatok na stretnutí s novinármi vedenie rezortu práce.

Bratislava 17. marca (TASR) - Niektoré základné potraviny by sa nemali počas nasledujúcich troch mesiacov zdražovať. Vyplýva to z iniciatívy obchodných reťazcov, o ktorej v piatok informoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO). Rozsah produktov so zastropovanými cenami bude u každého z obchodných reťazcov iný, no spolu ide o stovky položiek najmä domácich potravín.

vjo jal ank asl sem svl msi vre ima