Washington 23. novembra (TASR) - Aktivita v súkromnom sektore v USA aj v novembri klesla, už piaty mesiac po sebe, keďže vyššie úrokové sadzby spomalili dopyt. TASR o tom informuje na základe výsledkov prieskumu, ktoré v stredu zverejnila spoločnosť S&P Global.

Podľa predbežných údajov kombinovaný index nákupných manažérov zo súkromného sektora v USA sa v novembri 2022 znížil na 46,3 bodu zo 48,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. To bolo najprudšie zníženie v súkromnom sektore od augusta tohto roka a patrí tiež medzi najrýchlejšie od roku 2009. Okrem toho hodnota indexu menšia ako 50 bodov signalizuje pokles aktivity v danom odvetví.

Aktivita klesá pod vplyvom zvyšovania úrokových sadzieb amerického Federálneho rezervného systému (Fed) najagresívnejším tempom od 80. rokov minulého storočia. Cieľom je zabrzdiť infláciu tlmením ekonomického dopytu.

Prieskum odhalil, že aj čiastkový index nových objednávok v súkromnom sektore v novembri klesol na 46,4 bodu, čo je najnižšia hodnota za 2,5 roka, zo 49,2 bodu v októbri. Okrem prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 to bolo najhorší výsledok od roku 2009.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že aj PMI dominantného sektora služieb sa v novembri znížil, a to na 46,1 zo 47,8 bodu v októbri, keďže dopyt zasiahla vysoká inflácia a rastúce úrokové sadzby.

A do tretice, aktivita vo výrobnom sektore v novembri po prvý raz od roku 2020 klesla. Príslušný index PMI sa totiž znížil na 47,6 z októbrových 50,4 bodu. Prieskum odhalil pokles produkcie aj nových objednávok. Aj v tomto prípade dopyt brzdila inflácia a ekonomická neistota.

"Celkovo firmy hlásia čoraz sinejšie protivetry v dôsledku rastúcich životných nákladov, sprísňovania finančných podmienok, najmä vyšších nákladov na pôžičky, a oslabeného dopytu na domácich aj exportných trhoch," povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm spoločnosti S&P Global Market Intelligence.