Bratislava 25. septembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 38. týždni 2022:

Brusel 19. septembra - Ceny potravín, najmä chleba, zeleniny a mäsa, v auguste tohto roka v EÚ výrazne zdraželi. Podľa údajov, ktoré v pondelok zverejnil Eurostat, bola cena chleba v krajinách EÚ v priemere o 18 % vyššia ako v auguste 2021. Ide o výrazný nárast v porovnaní s vlaňajším augustom, keď bola medziročne vyššia len o 3 %.

Brusel 19. septembra - Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že cez program REACT-EU vyčlenila dodatočných 111,5 milióna eur pre Nemecko, Slovensko a Bulharsko na podporu obnovy po pandémii nového koronavírusu, zamestnanosti, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Slovensko z uvedenej sumy získa 17,9 milióna eur.

Madrid 20. septembra - Španielsko dočasne zníži daň z predaja zemného plynu z 21 % na 5 %, aby spotrebiteľom pomohlo čeliť vyšším cenám potom, ako Rusko obmedzilo vývoz plynu do Európy. Zníženie dane potrvá do 31. decembra, ale v prípade potreby sa môže predĺžiť aj po tomto dátume. Bude sa vzťahovať aj na predaj palivového dreva a peliet z biomasy.

Berlín 21. septembra - Nemecko urobilo historický krok a rozhodlo o znárodnení kľúčového dovozcu plynu Uniper. Cieľom je odvrátiť hroziaci kolaps energetického sektora v najväčšej európskej ekonomike. Nemecká vláda poskytne Uniperu 8 miliárd eur prostredníctvom zvýšenia kapitálu. Súčasťou kontraktu, ktorého dokončenie sa očakáva do konca roka, je odkúpenie väčšinového podielu Fortumu v Uniperi približne za 480 miliónov eur. Berlín tak v najväčšom dovozcovi ruského plynu do krajiny získa 98,5-percentný podiel.

Londýn 21. septembra - Britská vláda v stredu oznámila, že túto zimu zavedie strop pre veľkoobchodné ceny energií pre podniky, aby zabezpečila, že ich prudko rastúce účty nepoložia na lopatky. Veľkoobchodné ceny elektriny budú obmedzené na približne 211 GPB za megawatthodinu (MWh) a ceny plynu na 75 GBP za MWh v porovnaní s predpokladanými trhovými sadzbami 600 a 180 GBP.

Washington 21. septembra - Americká centrálna banka (Fed) zintenzívnila boj proti vysokej inflácii a v stredu zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, už tretíkrát po sebe, na rozpätie od 3 % do 3,25 %. Sadzba tak dosiahla najvyššiu úroveň od začiatku roka 2008. Tvorcovia menovej politiky naznačili tiež, že začiatkom roku 2023 očakávajú ďalší rast úrokových sadzieb na oveľa vyššiu úroveň, ako plánovali v júni, aby skrotili infláciu, ktorá dosahuje vyše 40-ročné maximá.

Londýn 22. septembra - Britská centrálna banka zvýšila vo štvrtok hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na najvyššiu úroveň za takmer 14 rokov a dodala, že je pripravená opäť dôrazne reagovať na vývoj inflácie napriek tomu, že ekonomika smeruje do recesie. Menový výbor Bank of England (BoE) oznámil, že hlavnú úrokovú sadzbu zvýšil z 1,75 % na 2,25 %. Je to už siedme zvýšenie v rade, pričom kľúčová sadzba sa dostala na najvyššiu úroveň od novembra 2008.

Amsterdam 23. septembra - Ceny zemného plynu v Európe v piatok aj za celý týždeň klesali, už štvrtý týždeň po sebe. Dostatok zásob skvapalneného zemného plynu (LNG) pomáha krajinám napĺňať zásobníky pred začiatkom vykurovacej sezóny. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci uzavrel v piatok obchodovanie na burze v Amsterdame na úrovni 185,495 eura za megawatthodinu. To bolo o 1,1 % menej ako v predchádzajúci deň. Za celý týždeň jeho cena klesla o 1,2 %.