Londýn 24. septembra (TASR) - Aktivita v britskom súkromnom sektore klesla tento mesiac najprudšie od začiatku minulého roka. Dôvodom je výrazný rast nákladov a zhoršené vyhliadky ekonomiky. Ukázali to tento týždeň zverejnené predbežné výsledky prieskumu spoločností S&P Global a logistického inštitútu CIPS. Informoval o tom server RTTNews.

Kompozitný index nákupných manažérov S&P Global a CIPS, ktorý zahrnuje aktivitu výrobného sektora aj sektora služieb, dosiahol v septembri 48,4 bodu oproti 49,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci. To znamená druhý mesiac poklesu aktivity v súkromnom sektore po sebe (rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov), pričom septembrový pokles je najvýraznejší od januára 2021.

Výsledok zaostal aj za očakávaniami ekonómov. Tí počítali s miernejším zrýchlením poklesu aktivity a indexom na úrovni 49 bodov.

Vývoj v britskom súkromnom sektore tento mesiac najvýraznejšie ovplyvnila aktivita v sektore služieb. Príslušný index dosiahol 49,2 bodu oproti 50,9 bodu v auguste, pričom ekonómovia očakávali úroveň indexu 50 bodov, teda stagnáciu. Výsledok predstavuje prvý pokles aktivity v britskom sektore služieb od februára minulého roka.

Klesla aj aktivita vo výrobnom sektore, jej pokles sa však spomalil. Zatiaľ čo v auguste index dosiahol 47,3 bodu, v septembri sa posunul na 48,5 bodu. Aktivita vo výrobnom sektore tak prekonala očakávania, keďže analytici počítali s rastom indexu iba na 47,5 bodu.