Brusel 22. septembra (TASR) - Dôvera spotrebiteľov v eurozóne v septembri klesla na nové historické minimum. Domácnosti sa totiž pripravujú na zimnú energetickú krízu a ďalšie zrýchlenie už aj tak prudko stúpajúcej inflácie. TASR o tom informuje na základe predbežných výsledkov prieskumu, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK).

Podľa rýchleho odhadu EK sa index spotrebiteľskej dôvery v 19 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v septembri 2022 znížil o 3,8 bodu na -28,8 bodu z 25 bodov v auguste. Ekonómovia pritom očakávali pokles indexu na -25,5 bodu.

Septembrová hodnota indexu je najnižšia od začiatku tejto série v roku 1985. Dôvodom sú obavy spotrebiteľov o vyhliadky ekonomiky po tom, čo Rusko na neurčito zastavilo dodávky plynu cez Nord Stream 1 a Európska centrálna banka (ECB) zintenzívnila sprísňovanie svojej menovej politiky.

Aj dôvera spotrebiteľov v celej Európskej únii (EÚ) sa tento mesiac znížila, a to o 3,5 bodu na -29,9 bodu.

Analytici upozorňujú, že 19-členný menový blok sa v najbližších mesiacoch nevyhne recesii, keďže ceny ďalej rastú a Rusko obmedzuje dodávky plynu. Vlády v celom regióne sa ponáhľajú s vymýšľaním podporných opatrení na ochranu zraniteľných skupín. Ich "palebnú silu" však ovplyvňujú paralelné snahy o záchranu firiem, ktoré sa ocitli v problémoch, ako napríklad znárodnenie najväčšieho dovozcu plynu v Nemecku, spoločnosti Uniper.

A zároveň predstavitelia ECB vyslali signál, že po neobvykle veľkom zvýšení kľúčového úroku o 75 bázických bodov v septembri, budú ďalej pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.