Moskva 15. apríla (TASR) - Niekoľko dovozcov súhlasilo, že začnú platiť za ruský plyn v rubľoch, uviedol v piatok ruský vicepremiér Alexander Novak. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Očakávame podobné rozhodnutie aj od ďalších importérov," dodal Novak. Neuviedol však, ktorí zákazníci súhlasili s platbami v rubľoch.

Ruský prezident Vladimir Putin v marci nariadil, že odberatelia z "nepriateľských" krajín majú za plyn platiť v rubľoch, čo však Európska únia (EÚ) odmietla. Putin varoval Európu pred zastavením dodávok, ak neprejde na ruble. Moskva sa týmto spôsobom snaží obísť západné sankcie uvalené na Rusko pre jeho útok na Ukrajinu.

Putin v marci navrhol, aby si dovozcovia ruských energií otvorili účet v Gazprombank, ktorá by platby v eurách alebo dolároch konvertovala na ruble.

Arménsko už začalo za dodávky ruského plynu platiť v rubľoch, uviedol v piatok arménsky minister hospodárstva Vahan Kerobjan pre ruskú televíziu RBC.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok (11. 4.) vyhlásil, že Budapešť chce platiť za ruský plyn v eurách cez Gazprombank.