Londýn 1. decembra (TASR) - Aktivita v britskom výrobnom sektore zaznamenala minulý mesiac zrýchlenie rastu, rozsah rastu však mierne zaostal za predbežným odhadom. Informovala o tom v stredu spoločnosť IHS Markit, ktorá zverejnila konečné údaje.

Ako spoločnosť uviedla, index nákupných manažérov logistického inštitútu CIPS dosiahol v novembri 58,1 bodu oproti októbrovej hodnote 57,8 bodu. Predbežný odhad poukazoval na index na úrovni 58,2 bodu. To znamená, že aktivita v sektore rástla o niečo miernejšie, než signalizoval predbežný odhad, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Napriek tomu však novembrové tempo rastu bolo najvýraznejšie za posledné tri mesiace, napriek tomu, že sektor ďalej zápasí s problémami v dodávateľskom reťazci.

Vývoj vo výrobnom sektore pozitívne ovplyvnili ako produkcia, tak nové objednávky. Produkcia vzrástla 18. mesiac po sebe, pričom tempo rastu sa oproti októbru mierne zrýchlilo.

V raste pokračovali aj nové objednávky, ktoré nahor potiahlo zlepšenie podmienok na trhu, návrat zákazníkov a zvyšujúca sa dôvera klientov. To sa však týka domáceho trhu. Situácia v oblasti nových exportných objednávok sa zhoršila.