Washington 1. decembra (TASR) - Aktivita v americkom výrobnom sektore rástla v novembri o niečo rýchlejším tempom než v predchádzajúcom mesiaci, k čomu prispeli ako produkcia, tak nové objednávky. Uviedol to v stredu Inštitút pre riadenie zásob (ISM).

ISM informoval, že index nákupných manažérov pre americký výrobný sektor dosiahol v novembri 61,1 bodu oproti októbrovej hodnote 60,8 bodu. To znamená zrýchlenie rastu aktivity v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Výsledok je zároveň o niečo lepší, než očakávali ekonómovia. Tí počítali s rastom indexu na 61 bodov.

K zrýchleniu aktivity vo výrobnom sektore prispela produkcia aj nové objednávky. V obidvoch prípadoch sa rast výrazne zrýchlil. Čiastkový index produkcie vzrástol v novembri na 61,5 bodu z októbrovej hodnoty 59,3 bodu a čiastkový index nových objednávok rovnako na 61,5 bodu z októbrovej hodnoty 59,8 bodu.

Zrýchlenie rastu zaznamenal aj čiastkový index zamestnanosti, ktorý poukazuje na tvorbu pracovných miest v sektore. Zatiaľ čo v októbri index dosiahol 52 bodov, v novembri predstavoval 53,3 bodu.