Stuttgart 1. októbra (TASR) - Akcionári nemeckého automobilového koncernu Daimler v piatok schválili plánované odčlenenie výrobcu nákladných áut Daimler Truck, ktorý bude kótovaný na akciovom trhu ako samostatný subjekt. Predseda dozornej rady Bernd Pischetsrieder na mimoriadnom valnom zhromaždení v piatok oznámil, že plán schválilo 99,9 % akcionárov.

Daimler už nejaký čas diskutoval o odčlenení výroby nákladných áut do samostatného subjektu, čo spoločnosť označila za „historický“ krok.

Stúpenci tohto kroku tvrdia, že po odčlenení, ktorá má stáť približne 700 miliónov eur, bude mať Daimler Truck väčšiu nezávislosť, a preto sa stane ziskovejším.

„Zabezpečíme existujúce pracovné miesta a vytvoríme nové,“ povedal generálny riaditeľ koncernu Daimler Ola Kaellenius akcionárom na stretnutí a dodal, že divízie osobných automobilov a nákladných vozidiel a autobusov boli veľmi odlišné a lepšie sa im bude dariť ako separátnym subjektom.

Podľa miestnych médií sú za rozdelením aj veľké zmeny v automobilovom priemysle súvisiace s prechodom k elektrickým vozidlám. Divízia osobných áut sa premenuje na Mercedes-Benz Group AG.