Bratislava 13. októbra (TASR) - Kompenzácie pre tých, ktorých postihla koronakríza a znemožnila im normálne pracovné fungovanie, nespomaľujú procesy v Bruseli, ale fakt, že Slovensko posiela málo žiadostí. Uviedol to slovenský europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) na sociálnej sieti.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) a vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa tak podľa Šimečku neprávom vyhovárajú na Európsku úniu (EÚ), že zdržuje poskytovanie ekonomickej pomoci ľuďom zasiahnutým pandémiou.

Ako upozornil europoslanec, EÚ uvoľnila vlastné pravidlá a po prvej vlne pandémie nového koronavírusu celý proces ešte viac zjednodušila. "V praxi stačí vyplniť jeden formulár a Brusel doslova obratom - priemerne už za 13 pracovných dní - štátnu pomoc odklepne," spresnil Šimečka.

Problém pri kompenzáciách je podľa jeho slov niekde inde. Slovensko posiela málo žiadostí o schválenie pomoci, dokonca najmenej zo všetkých krajín EÚ. "Podľa aktuálneho zoznamu získalo Slovensko povolenie pre päť schém štátnej pomoci. Pre porovnanie - Maďarsko a Česko majú schválených po 14 schém, Litva 13, Lotyšsko 11, a tak ďalej," doplnil europoslanec.

"Na prípravu kompenzačných mechanizmov mala vláda celé leto. A nie teraz chytať druhú vlnu za chvost a vyhovárať sa pritom na Európsku komisiu," kritizuje Šimečka s tým, že namiesto hádzania viny na Brusel teraz Slovensko potrebuje politické líderstvo a zrozumiteľné informácie o tom, ako a kedy bude štát odškodňovať živnostníkov a zamestnancov v gastroprevádzkach, hoteloch, športových kluboch, v kultúre či iných službách.

Úrad vlády SR na kritiku priamo nereagoval, žiadosť o reakciu nasmeroval na Ministerstvo financií (MF) SR.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať reakciu MF SR.