Bratislava 26. septembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 38. týždni:

Brusel 22. septembra - Európska komisia (EK) v utorok navrhla aktualizáciu regulačného rámca pre iniciatívu Jednotné európske nebo, ktorá vychádza z Európskej ekologickej dohody. Cieľom je modernizovať riadenie európskeho vzdušného priestoru a vytvoriť udržateľnejšie a efektívnejšie letové dráhy, čo môže znížiť emisie z leteckej dopravy až o 10 percent.

Berlín 23. septembra - Nemecká vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2021, ktorý predložil minister financií Olaf Scholz. Návrh počíta s novým dlhom na úrovni 96,2 miliardy eur na financovanie ďalších opatrení na zmiernenie následkov koronakrízy. Dlhová brzda, ktorá je súčasťou ústavy, tak bude pozastavená druhý rok po sebe.

Washington 24. septembra - Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa nečakane zvýšil. To signalizuje oslabenie na trhu a podporuje názory, že hospodárske oživenie v USA po zmiernení blokád spojených s pandémiou ochorenia COVID-19 stráca paru. A to v čase, keď sa končia vládne finančné programy na boj s dôsledkami pandémie. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo práce.

Podľa najnovších údajov sa počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni do 19. septembra po úprave o sezónne vplyvy zvýšil na 870.000 z revidovaných 866.000 v predchádzajúcom týždni. Ekonómovia pritom odhadovali, že klesne na 840.000 z pôvodných 860.000 pred revíziou.

Brusel 25. septembra - Európska komisia (EK) sa odvolá proti rozhodnutiu Všeobecného súdu Európskej únie, ktorý dal americkému koncernu Apple a Írsku za pravdu v daňovom spore s Komisiou. EK v auguste 2016 rozhodla, že írska vláda poskytla Apple nezákonné úľavy na daniach a Írsku nariadila, aby od koncernu vybrala doplatok 13 miliárd eur. Írska vláda a Apple sa proti rozhodnutiu odvolali. V júli 2020 potom Všeobecný súd EÚ rozhodol, že sa EK nepodarilo dokázať, že daňové dohody Írska s americkým koncernom boli nezákonnou štátnou pomocou, čím anuloval rozhodnutie EK.

Londýn 25. septembra - Britský rozpočtový deficit v auguste vzrástol na rekordné maximum. Dôvodom bol pokles príjmov a náklady na vládne programy na zmiernenie ekonomických následkov koronakrízy. Čisté pôžičky verejného sektora bez započítania štátnych bánk medziročne stúpli o 30,5 miliardy GBP na 35,9 miliardy GBP, uviedol britský štatistický úrad ONS. To mierne prekonalo očakávania analytikov, ktorí počítali s 35,05 miliardy GBP. Čisté pôžičky dosiahli v auguste rekordné mesačné maximum od začiatku zaznamenávania údaju v roku 1993.