Bratislava 27. septembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ z oblasti financií a hospodárstva, vydaných v ekonomickom servise TASR v 39. týždni:

Bratislava 22. septembra - Daňové priznania za minulý rok bude potrebné podať k 31. októbru tohto roka. Týka sa to tých, ktorí ich doteraz nepodali pre koronakrízu. Ku koncu septembra sa totiž skončia lex korona opatrenia v oblasti daní. Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktorú v utorok schválil parlament.

Bratislava 22. septembra – Slovenská ekonomika v tomto roku poklesne o 6,7 %. Predpokladá to najnovšia makroprognóza, ktorú v utorok na tlačovej konferencii predstavil minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Odhady z júna hovorili o prepade ekonomiky o 9,8 %.

Berlín 23. septembra - Nemecká vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2021, ktorý predložil minister financií Olaf Scholz. Návrh počíta s novým dlhom na úrovni 96,2 miliardy eur na financovanie ďalších opatrení na zmiernenie následkov koronakrízy. Dlhová brzda, ktorá je súčasťou ústavy, tak bude pozastavená druhý rok po sebe.

Brusel 25. septembra - Európska komisia (EK) sa odvolá proti rozhodnutiu Všeobecného súdu Európskej únie, ktorý dal americkému koncernu Apple a Írsku za pravdu v daňovom spore s Komisiou. EK v auguste 2016 rozhodla, že írska vláda poskytla Apple nezákonné úľavy na daniach a Írsku nariadila, aby od koncernu vybralo doplatok 13 miliárd eur. Írska vláda a Apple sa proti rozhodnutiu odvolali. V júli 2020 potom Všeobecný súd EÚ rozhodol, že sa EK nepodarilo dokázať, že daňové dohody Írska s americkým koncernom boli nezákonnou štátnou pomocou, čím anuloval rozhodnutie EK.

Londýn 25. septembra - Britský rozpočtový deficit v auguste vzrástol na rekordné maximum. Dôvodom bol pokles príjmov a náklady na vládne programy na zmiernenie ekonomických následkov koronakrízy. Čisté pôžičky verejného sektora bez započítania štátnych bánk medziročne stúpli o 30,5 miliardy GBP na 35,9 miliardy GBP, uviedol britský štatistický úrad ONS. To mierne prekonalo očakávania analytikov, ktorí počítali s 35,05 miliardy GBP. Čisté pôžičky dosiahli v auguste rekordné mesačné maximum od začiatku zaznamenávania údaju v roku 1993.