Washington 11. augusta (TASR) - Čína pokračuje v nákupe amerických produktov v rámci takzvanej 1. fázy obchodnej dohody, napriek rastúcemu napätiu medzi krajinami. Povedal to v utorok ekonomický poradca amerického prezidenta Larry Kudlow.

Na otázku novinárov, či súčasné zhoršovanie vzťahov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta na ďalších frontoch nebude znamenať likvidáciu obchodnej dohody, Kudlow odpovedal "nie". Ako uviedol, "obchodná dohoda pokračuje momentálne celkom dobre".

Predstavitelia Číny a USA by v sobotu (15. 8.) mali prostredníctvom videokonferencie po šiestich mesiacoch zhodnotiť plnenie 1. fázy obchodnej dohody. Jej uzatvorenie na začiatku roka zmiernilo vtedajšie napätie v obchode medzi Pekingom a Washingtonom, ktoré poškodzovalo nielen tieto štáty, ale celú svetovú ekonomiku.

Podľa Kudlowa Čína pokračuje v plnení dohody, na základe ktorej by tento rok mala nakúpiť americké produkty a služby v hodnote 77 miliárd USD (65,35 miliardy eur). V priebehu dvoch rokov by hodnota tovarov a služieb mala dosiahnuť 200 miliárd USD.

Ako dodal, čísla sú celkovo pozitívne, najmä v oblasti komodít. Čína napríklad v poslednom období zvýšila dovoz americkej sóje, aj keď za predpokladaným cieľom dovozu na celý rok 2020 stále zaostáva.

(1 EUR = 1,1783 USD)